efektum
Niepełnosprawni mogą stracić uprawnienia. Wszystko przez jedną poprawkę PiS 2023-02-06
Śląskie
Osoby z niepełnosprawnościami mogą mieć problem. Z początkiem czerwca przestaną być ważne orzeczenia przedłużone podczas pandemii. To może wpłynąć na wypłaty świadczeń – pisze w piątek "Rzeczpospolita". Resort rodziny zapewnia jednak, że problemów nie będzie.

Jak podaje dziennik, dokumenty potwierdzające niepełnosprawność, które dzięki przepisom covidowym zachowały ważność mimo upływu okresu, na który zostały wydane, zostaną uchylone w czerwcu. "Tak wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, uchwalonej przez Sejm 13 stycznia i przesłanej do Senatu" — czytamy.

"To posłowie PiS zaproponowali poprawkę do rządowego projektu, uchylającą ważny dla niepełnosprawnych przepis. Uchwalony przez Sejm przepis nie zawiera jednak regulacji, która by przesądziła, co się stanie z decyzjami przyznającymi świadczenia na podstawie przedłużonych orzeczeń" — pisze gazeta.

"Rzeczpospolita" przypomina, że gminy przyznając świadczenia na podstawie przepisów covidowych, wpisywały w decyzjach, że świadczenia będą wypłacane do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. "Jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności. Nie ma więc podstaw, by prawa do świadczeń wygasły automatycznie" — podaje.

Zobacz także: Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Ulgi i uprawnienia

"Organy będą musiały wydać decyzje uchylające prawo do świadczenia. Oczywiście będzie od nich przysługiwać odwołanie, a potem – skarga do sądu administracyjnego. Będzie można próbować dochodzić praw nabytych. Trudno jednak stwierdzić, czy sąd administracyjny orzeknie, że świadczenie powinno być wciąż wypłacane aż do końca stanu zagrożenia epidemicznego" – mówi w rozmowie z "Rz" radca prawny dr Bartłomiej Mazurkiewicz.

"Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uspokaja, że przepisy zabezpieczają osoby niepełnosprawne, wiążąc przyznanie uprawnień z datą złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności" — dodaje dziennik.

Ocena: 0
Wyświetleń: 150 Dodał(a): zibi2