efektum
Rządowe wsparcie osób niepełnosprawnych. Wiemy, co zawiera nowy program 2023-01-26
Śląskie

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w najbliższym czasie zostaną przyjęte dwa programy poświęcone osobom z niepełnosprawnościami. Wiceminister w resorcie, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział, że pierwszym z nich będzie wypożyczalnia technologii wspomagających.Wiceszef MRiPS o programach na rzecz osb z niepenosprawnociamiWiceszef MRiPS o programach na rzecz osób z niepełnosprawnościamiFoto: Shutterstock/Jade ThaiCatwalk

Wyjaśnił, że sprzęt został zakupiony na jego wniosek przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Listę skonsultowano z ekspertami.

Wiceszef resortu mówił, że pula sprzętu przejdzie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji, który przygotował już program funkcjonowania wypożyczalni. Celem programu jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami wypożyczanie - jak powiedział wiceminister - technologii z górnej półki, które dzisiaj nie są dofinansowane.

Dostępna Przestrzeń Publiczna

Wiceszef resortu dodał, że drugim programem czekającym na wdrożenie jest Dostępna Przestrzeń Publiczna z planowanym budżetem 300 milionów złotych. Ma być wsparciem zwłaszcza dla samorządów, które chcą uczyć przestrzeń publiczną bardziej przyjazną przez dofinansowanie tworzenia dostępnych ciągów komunikacyjnych, placów zabaw, likwidowanie barier w instytucjach.

Program "Dostępna przestrzeń publiczna" będzie też narzędziem pozwalającym - za pomocą odpowiedniej aplikacji - zorientować się, jak wygląda dostępność w danym mieście i jak wygląda proces skargowy. Intuicyjnie będzie można złożyć skargę na brak dostępności.

Resort poinformował, że jednym z priorytetów rządu jest wdrożenie konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. Nakłady na to wsparcie to w ubiegłym roku ponad 37 miliardów złotych. Dla porównania w 2015 roku było to 15,5 miliarda złotych.

Czytaj także:

dz/IAR

Ocena: 0
Wyświetleń: 162 Dodał(a): zibi2