efektum
Opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli pracować bez utraty świadczeń? 2023-01-20
Śląskie
Projekt ustawy umożliwiający pracę zarobkową bez utraty świadczeń - w najbliższych tygodniach/shutterstoc

Opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mieli możliwość podjęcia pracy zarobkowej bez utraty świadczeń. Projekt ustawy, która wprowadzi takie rozwiązanie poznamy w najbliższych tygodniach – poinformował w środę 18 stycznia wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wdówik powiedział, że w resorcie toczą się prace nad wdrożeniem konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Proponowane są także „rozwiązania, które będą obejmować także asystencję dla osób niepełnosprawnych, w tym czasie, kiedy rodzice są np. w pracy”. „W tej chwili takie prace prowadzimy” – poinformował.

Jego zdaniem „na przeszkodzie stoi orzecznictwo”. „I to, że w systemie definicja opiekuna to nie jest definicja praktyczna, to jest definicja prawna, która wskazuje, jaka jest relacja między osobą niepełnosprawną a członkiem jej rodziny czy opiekunem prawnym w przypadku dzieci, które rodziców nie mają” – stwierdził.

„To oznacza tyle, że każda osoba pozostająca w takiej relacji, która teraz jest na rynku pracy, mogłaby natychmiast wystąpić o to świadczenie” – dodał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Kryteria przyznania świadczeń przedmiotem prac

Pytany o to, kiedy konkretny projekt ustawy ujrzy światło dzienne, Wdówik powiedział: „w najbliższych tygodniach”. Dopytywany o to, jakie kryterium zostanie zastosowane i czy będzie próg możliwych zarobków, powiedział, że „w tej chwili są różne warianty na stole – progowe i suwakowe”.

„Pracujemy razem z ZUS-em, z panią prezes Gertrudą Uścińską. To jest naprawdę intensywna praca. Są z nami także fachowcy, którzy pracują przy ustawie o wyrównywaniu szans, socjologowie z UW, z SGH, są organizacje pozarządowe. Prowadzimy to – myślę – w mocno merytorycznym gronie” – wyliczał.

Ustawa o asystencji osobistej wprowadzi nowe rozwiązania?

Wdówik powiedział, że analizowana jest możliwość powiązania tej ustawy z ustawą o asystencji osobistej. „Kancelaria Prezydenta ma plan, żeby przy okazji ustawy o asystencji z tą inicjatywą wystąpić. My merytorycznie próbujemy tego pilnować” – powiedział wiceminister.

Pytany, kiedy rząd zamierza wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego zrównujący świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Wdówik stwierdził, że na ten wyrok czeka już 8 lat. „To jest element, który próbujemy wpiąć w system związany ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Analizujemy możliwość wykonania tego wyroku” – powiedział. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

Ocena: 0
Wyświetleń: 189 Dodał(a): zibi2