efektum
mLegitymacja dla emerytów i rencistów już działa 2023-01-12
Śląskie

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt lub rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czyli mLegitymację. Dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel będzie można ją przechowywać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie.

Korzystanie z legitymacji

- Emerytom i rencistom, którzy do końca 2022 roku otrzymywali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, ZUS wyda również legitymację w wersji elektronicznej. Zrobimy to automatycznie, więc tacy świadczeniobiorcy będą mogli korzystać z obu wersji dokumentu czyli legitymacji w formie plastikowej karty oraz wersji elektronicznej – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty będą wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Będzie można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty.

Działanie mLegitymacji

Jak podkreśla ZUS mLegitymacja działa identycznie jak tradycyjny dokument. Oznacza to, że pokazując ją na ekranie smartfona, świadczeniobiorca ZUS potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą. Do czego jeszcze służy mLegitymacja? Dzięki niej możesz udowodnić, że masz prawo do świadczeń zdrowotnych oraz możesz skorzystać z ulg i uprawnień przysługujących emerytom i rencistom np. zniżek do biletów.

- Warto zaznaczyć, że emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację wydawaną w dotychczasowej postaci czyli plastikowej karty, jak najbardziej mogą skorzystać z takiej opcji. Wystarczy, że wypełnią i złożą przygotowany przez ZUS wniosek o symbolu ZUS ERL – Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS na Opolszczyźnie.

Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Ocena: 0
Wyświetleń: 530 Dodał(a): zibi2