efektum
PAŃSTWOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZYGOTOWAŁ DWA NOWE PROGRAMY POMOCOWE 2022-12-21
Śląskie

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował dwa nowe programy pomocowe. Pierwszy to „Dostępne Mieszkanie” oraz Mieszkanie dla Absolwenta”. Jeden i drugi w ramach pakietu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność”.

Fundusz gwarantuje na ten cel trzysta milionów złotych. Projekty dotyczą osób z niepełnosprawnością ruchową, które są ograniczane barierami architektonicznymi. Tym samym mają problem z aktywnością w środowisku. Powinny pomóc w usamodzielnianiu się i prowadzeniu życia zawodowego po ukończeniu szkoły bądź kursów zawodowych. Jeżeli chodzi o program dostępnego mieszkania, to dofinansuje osobie niepełnosprawnej jego zmianę. Nowe nie powinno mieć żadnych barier architektonicznych.

Umowy zawierane będą do końca grudnia 2024 roku. Realizacja potrwa trzy lata z finałem do 2025 roku. W przypadku projektu „Mieszkanie dla Absolwenta” niepełnosprawni bez względu na wykształcenie mogą wnioskować o pieniądze na jego wynajem w czasie szukania pracy oraz początkowym etapie zatrudnienia. Zawieranie umów w przypadku tegoż projektu przewidziano do końca grudnia przyszłego roku. Będzie trwał przez cztery lata począwszy od bieżącego roku. Programy są realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie i miejskie ośrodki pomocy społecznej. Zakres pomocy wyznacza tak zwany System Obsługi Wsparcia.

Ocena: 0
Wyświetleń: 188 Dodał(a): zibi2