efektum
Niepełnosprawni są nie lada inspiracją na teatralnej scenie 2022-12-12
Śląskie

Maryja z Józefem, Trzej Królowie, Anioł i pasterze. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną z opolskiej Fundacji L’Arche przygotowują jasełka. Pracują pod profesjonalnym okiem aktorki Barbary Lach, a próby odbywają się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. „Niepełnosprawność nie powinna wykluczać ani ograniczać. Praca z tymi osobami jest wyzwaniem, ale sprawia radość, a podopieczni opolskiej fundacji potrafią być nie lada inspiracją – podkreślają organizatorzy i twórcy jasełek „Dzisiaj w Betlejem”.

– Pomagam Kamili, jestem jej asystentką, dzięki temu poznałam opolską Fundację L’Arche (Arkę). Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tak dobrym projekcie. Pomagam Kamili w dotarciu na próby, a także wspieram ją w pracy na scenie. Ja również uczestniczę w Jasełkach, gram rolę śmierci. Praca z osobami niepełnosprawnymi jest niesamowitym doświadczeniem, te osoby są głębią inspiracji, mogę się od nich bardzo wiele nauczyć – mówi Anita Grzybek, osobista asystentka Kamili.

– Gram Maryję, bardzo mi się ta rola podoba – cieszy się Kamila Napiórkowska.

– Głównie zajmuje się Madzią, która jest bardzo energiczna i trzeba ją pilnować, ale mi to sprawia ogromną radość i daje energię. W przedstawieniu jestem narratorem, a Madzia gra rolę pastuszka. Praca z osobami z niepełnosprawnością intelektualną jest trudna, ale daje ogromną radość, widać, że te osoby bardzo się starają, dają z siebie wszystko – zapewnia Katarzyna Wysocka, wolontariuszka.

– Gram trzech króli, to trudna rola. Mam lalkę królewską, koronę i pelerynę – opowiada Damian Borbulak.

– Jesteśmy takimi aktorami wspierającymi w sytuacjach, kiedy trzeba bardziej wykazać się zręcznością. Mówimy także razem z chórem – mówią Nikola i Filip.

– Jestem aniołem i budzę pasterzy – mówi Dorotka Kluz.

– Od roku jestem wolontariuszką w opolskiej Fundacji L’Arche, tutaj wspieram Dorotkę na scenie. Nasze przedstawienie z tygodnia na tydzień jest coraz piękniejsze i ciekawsze, coraz więcej się dzieje, bawimy się, czasami też zamieniamy się rolami – relacjonuje Maria Skrzypulec, wolontariuszka.

– Dzięki uprzejmości Opolskiego Teatru Lalki i Aktora nie tylko mogliśmy uczestniczyć w warsztatach teatralno-muzycznych, ale możemy przygotowywać Jasełka i występować na prawdziwej scenie. Te działania realizujemy w ramach projektu „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Nasze Osoby przygotowują jasełka pod profesjonalnym okiem Barbary Lach z OTLiA – wyjaśnia Justyna Nagel z Fundacji L’Arche Opole.

Premiera przedstawienia jasełkowego „Dzisiaj w Betlejem” w wykonaniu dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną z opolskiej Fundacji L’Arche odbędzie się 14 stycznia o godz. 17 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Dzień później opolanie będą mogli obejrzeć jasełka w parafii św. Karola Boromeusza na opolskich Chabrach. Początek o godz. 16.

Fundacja L’Arche Opole na co dzień towarzyszy dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie do fundacji należy 12 OzNI, asystenci i wolontariusze. Aktualne wydarzenia odbywają się w ramach projektu „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Celem działań fundacji jest powstanie w Opolu Domu Arki – domu typu rodzinnego, w których dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogłyby zamieszkać pod opieką asystentów i wolontariuszy.

Ocena: 0
Wyświetleń: 202 Dodał(a): zibi2