efektum
Niepełnosprawni na wózkach elektrycznych mogą jeździć gnieźnieńskim MPK! Zmieniono regulamin 2022-11-17
Śląskie
Po tym, jak poinformowaliśmy opinię publiczną o sytuacji w której pan Marcin Skrzyperk, poruszający się na wózku elektrycznym został wyproszony z autobusu miejskiego, prezydent Tomasz Budasz w porozumieniu z MPK podjął decyzję o zmianie regulaminu przewozów. Osoby na wózkach mogą już „legalnie” podróżować po Gnieźnie!

Marcin Skrzypek to przemiły i pełen energii gnieźnianin. Od lat porusza się na wózku elektrycznym, który umożliwia mu funkcjonowanie. Mężczyzna kocha podróżować, często też udziela się w internecie. Kiedy w ostatnich dniach sierpnia chciał się udać autobusem do miasta, nie spodziewał się dalszych wydarzeń. Zanim jeszcze wjechał do autobusu linii 17, został z niego wyproszony! Kierowca nie chciał, by osoba na wózku inwalidzkim jechała prowadzonym przez niego pojazdem.

M. Skrzypek był rozgoryczony zaistniałą sytuacją. Jak mówił, jeździł komunikacją w wielu miastach w Polsce i nigdy nie było problemu z przewozem. Jak się wkrótce okazało, regulamin MPK wówczas zabraniał przewożenia rzeczy większych rozmiarów, w tym wózków inwalidzkich. Taki przedmiot, według ówczesnej interpretacji MPK miałby zagrażać pasażerom.

„Wózkowicz” z Gniezna twierdził, że taki wózek wystarczy postawić tyłem do kierunku jazdy i przypiąć specjalnymi pasami, w które wyposażone są autobusy! Wtedy przewóz osoby niepełnosprawnej (a nie osoby przewożącej „zbyt dużą” rzecz) będzie bezpieczny. Swoimi przemyśleniami podzielił się też z Prezydentem Gniezna, Tomaszem Budaszem, który obiecał przyjrzeć się sprawie.

Osoby na wózkach elektrycznych legalnie mogą podróżować MPK w Gnieźnie!

Całe szczęście, włodarz miasta nie rzucił słów na wiatr. O zmianach w przepisach poinformowała nas rzecznik prasowy miasta.

- Po analizie regulaminów w innych miastach oraz możliwości przewozowych zgodnie z homologacją autobusów prezydent Gniezna zdecydował o zmianie regulaminu

– relacjonowała Anna Dzionek.

Od 1 października dopuszczony został przewóz elektrycznych wózków inwalidzkich w pojazdach odpowiednio oznakowanych znakami graficznymi, pod warunkiem, że:
  • wymiary wózka nie przekraczają wymiarów: długość całkowita 102 cm, szerokość całkowita 70 cm, wysokość całkowita 109 cm
  • ciężar całkowity wózka wraz z osobą nie może przekroczyć 300 kg
  • wózek można obrócić obrócić wewnątrz pojazdu wokół własnej osi
Ocena: 0
Wyświetleń: 261 Dodał(a): zibi2