efektum
Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu. \"Można na niej zarobić lub zaoszczędzić\". Jak zmienić to podejście? 2022-11-14
Śląskie
 Niestety, niepełnosprawny na rynku pracy to dziś często obiekt, na którym można zarobić lub zaoszczędzić - mówi szczerze Marta ze Sławęcina, chorująca na Dziecięce Porażenie Mózgowe.

- O wymarzoną pracę jest nam bardzo trudno. Niepełnosprawny to, niestety, w wielu przypadkach tylko obiekt, na którym można zarobić albo zaoszczędzić - stwierdziła w rozmowie w "Pomorską" Marta Wróbel ze Sławęcina koło Inowrocławia. Obie z Magdaleną, siostrą bliźniaczką, chorują na Mózgowe Porażenie Dziecięce: - Często jesteśmy tak samo wykształceni i mamy takie same umiejętności, jak ludzie zdrowi. Tylko potrzebujemy wsparcia i zrozumienia. Otwarty rynek pracy powinien bardziej otworzyć się na osoby z niepełnosprawnościami. Z jednej strony jest PFRON, który ma możliwość dofinansowań szkoleń. I to działa, ale po drugiej stronie funkcjonuje biznes, który jednak boi zatrudniać niepełnosprawnych. Są też zakłady aktywności zawodowej, staże i projekty. Jednak to wciąż mało. Potrzeba zmian w Kodeksie pracy, w ustawach. Wszyscy muszą ich chcieć, nie tylko my, chorzy.

Statystyki są smutne...

Właśnie o problemach takich osób na rynku pracy dyskutowano podczas 10. konferencji PIP, PFRON i GUS: "Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu", która odbyła się 26 października w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jej tematem było: "Wsparcie osób niepełnosprawnych - programy i działania służące zwiększeniu szans na zatrudnienie".

Ta cykliczna konferencja służy promocji instytucji i przedsiębiorców z regionu, którzy zatrudniają niepełnosprawnych, aby stanowili inspirację dla innych.

To bardzo ważne, ponieważ statystyki nie napawają optymizmem.

- Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych kształtuje się na niskim poziomie, bo sięgającym 28 procent. Planujemy, żeby do 2030 roku to było 48 procent - mówiła podczas konferencji Aleksandra Gierej, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON.

To dużo mniej niż średnia unijna, która wynosi 50 proc.

Praca dla niepełnosprawnych to nie tylko dochód

- Praca jest ważna dla nas wszystkich, ale dla niepełnosprawnych szczególnie - dodała dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. - To nie tylko możliwość zdobycia przez nich dochodu, ale praca pełni tutaj rolę społeczną, aktywizuje zawodowo i życiowo.

- Praca powoduje, że niepełnosprawni stają się bardziej niezależni, jest ona dla nich pomostem między marzeniami, a rzeczywistością - komentował Paweł Bednarski, pełnomocnik wojewody ds. osób niepełnosprawnych.

- Musimy razem przełamywać stereotypy związane z niepełnosprawnymi pracownikami - apelował Andrzej Bugalski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.

Ocena: 0
Wyświetleń: 275 Dodał(a): zibi2