efektum
Uczyli wielkopolskich dziennikarzy dobrych manier względem osób niepełnosprawnych 2022-10-28
Wielkopolskie

Wydarzenie miało miejsce w poniedziałek o godzinie 11:00 w Stowarzyszeniu "Na Tak" przy ul. Dobrogojskiego w Poznaniu.

Zebrani dyskutowali na temat ukazywania w mediach wizerunku osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie "Na Tak", to największa poznańska organizacja działająca na rzecz osób o ograniczonej sprawności. Tym razem fundacja zorganizowała spotkanie dla wielkopolskich dziennikarzy. Debatę otworzyła Ewa Bielawa, zastępca dyrektora stowarzyszenia Na Tak. Opowiedziała o historii stowarzyszenia i przybliżyła zakres jej działalności.

Podczas debaty głos zabrała również Martyna Sergiel, dziennikarka portalu pion.pl. Jej przemówienie stanowiło zaproszenie dla dziennikarzy do dyskusji na temat, dlaczego warto pisać o osobach z niepełnosprawnościami i przeprowadzać z nimi wywiady?

Istotą rozmowy było udowodnienie zebranym gościom, że o niepełnosprawnych warto pisać w mediach - Warto to robić, ze względu na to, by pokazać ogółowi społeczeństwa, że osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby, marzenia i pragnienia jak ludzie w pełni sprawni. Niepełnosprawność często tkwi wyłącznie w głowach osób o ograniczonej sprawności, a ludzie nią dotknięci często dokonują rzeczy, które ciężko jest osiągnąć osobom w pełni sprawnym - powiedziała Ewa Bielawa ze stowarzyszenia "Na Tak".

Podczas spotkania dziennikarze mogli wysłuchać osób niepełnosprawnych, którzy opowiadali o swoich osiągnięciach. Tomasz Wojczak redaktor naczelny portalu pion.pl, udzielał dziennikarzom praktycznych porad, jak zachować się w obecności osób niepełnosprawnych, gdy ci przeprowadzają z nimi wywiad. Redaktor naczelny portalu pion.pl radził dziennikarzom by w przypadku rozmów z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie wpierw poznali kontekst ich życia, to gdzie spędzają czas, jakie mają pasje, czym się zajmują na co dzień. Gdy pozna się te fakty zdecydowanie łatwiej jest przeprowadzić rozmowę na przykład z osobą dotkniętą trisomią 21 chromosomu - mówił Wojczak.

Stowarzyszenie "Na Tak" już planuje kolejne spotkania, które będą miały przybliżyć ludziom funkcjonowanie osób niepełnosprawnych.

Ocena: 0
Wyświetleń: 619 Dodał(a): zibi2