efektum
„Pan tu nie stał”, czyli w jakim celu niepełnosprawni apelują do kierowców 2022-10-13
Śląskie
Prawie 3 tys. niepełnosprawnych w Gorzowie ma kartę parkingową, która pozwala zaparkować samochód na tzw. kopercie. Tyle tylko, że często zajmują ją... zdrowi kierowcy.REKLAMA

- Bardzo się boje jeździć samochodem do miasta, bo koperty są pozajmowane. Jeśli inny kierowca zaparkuje na linii, to ja nawet do samochodu nie wsiądę - mówiła we wtorek 11 października Małgorzata Korzeniowska ze Związku ds. Walki z Kalectwem.
- To dość poważny problem. Ja często muszę cofać samochód na połowę jezdni, żeby móc włożyć wózek inwalidzki do środka samochodu. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla innych kierowców - dodawał Zbigniew Korsak, którego żona porusza się na wózku inwalidzkim.

Gorzowianie o swoich doświadczeniach z korzystania z samochodu w Gorzowie mówili nie bez powodu. Właśnie rozpoczęła się bowiem kampania społeczna „Dla kogo koperta?”. Ma ona przypomnieć innym kierowcom, by nie korzystali z tzw. kopert dla niepełnosprawnych.

Ile osób może w Gorzowie korzystać z „koperty parkingowej”?
- Na dziś jest wydanych 2968 kart parkingowych. Wskazania do karty parkingowej dostają tylko osoby, które mają znaczne trudności w poruszaniu się, które mają konkretne schorzenia: neurologiczne, schorzenia narządów ruchu, narządu wzroku czy układu krążenia.
Samo to, że ktoś posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nie jest równoznaczne, że muszą takie wskazanie otrzymać - mówi Agnieszka Kurek, szefowa Powiatowej Komisji ds. Orzekania Niepełnosprawności przy Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie.

W ramach akcji za wycieraczkę części samochodów w centrum Gorzowa trafiły we wtorek apele do kierowców, by nie parkować na „kopercie”, jeśli nie posiada się do tego uprawnień.
- Akcja będzie trwała dłużej. Prowadzić ją będziemy także w mediach społecznościowych - mówi Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji.

Zgodnie z polskim prawem z miejsca oznaczonego kopertą ma prawo korzystać każdy, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Co warto podkreślić, karta parkingowa jest imienna, to znaczy może z niej korzystać jedynie osoba wymieniona na dokumencie. Karty nie można pożyczać ani korzystać z niej, jeśli nie jest się osobą uprawnioną.

Ocena: 0
Wyświetleń: 1295 Dodał(a): zibi2