efektum
Niepełnosprawni zainteresowani 500+ 2019-12-04
Mazowieckie
Złożono już ponad 600 tys. wniosków na 500+ dla osób niepełnosprawnych. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w naszym kraju mamy 800 tys. Polaków niezdolnych do samodzielnej egzystencji. - Zainteresowanie jest bardzo duże - potwierdza wiceminister Stanisław Szwed.

Przepisy dotyczące 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji weszły w życie 1 października br. Od tego czasu 250 tys. osób przyznano świadczenie, a 220 tys. z nich już otrzymało pieniądze. Wnioski złożyło ponad 600 tys. osób, z czego prawie 2/3 musi teraz ustawić się w kolejce do komisji lekarskiej, aby dostać odpowiedni dokument od lekarza orzecznika.

- Zainteresowanie jest bardzo duże. Z informacji, które mamy z ZUS i KRUS, to oprócz tych osób, które złożyły formalne wnioski, były tysiące osób, które pytały, czy ich też to dotyczy - mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Żeby otrzymać świadczenie, należy pamiętać o progu dochodowym.

- Dochód miesięczny nie może przekraczać 1600 zł brutto. Chciałbym przypomnieć, że przy wypłacie świadczenia obowiązuje zasada: złotówka za złotówkę. Jeżeli suma dotychczas pobieranych świadczeń wynosi np. 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł - tłumaczy Paweł Żebrowski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kluczowym kryterium jest jednak orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jak przyznaje Paweł Żebrowski, według szacunków ZUS 60 proc. wnioskodawców będzie musiało przejść proces orzekania.

Czy lekarz wydaje orzeczenie tylko na podstawie dokumentacji medycznej? Jakie środki finansowe zabezpieczyło ministerstwo? Czy 500+ pomaga niepełnosprawnym?

Ocena: 0
Wyświetleń: 344 Dodał(a): zibi2
Komentarze