efektum
Istotna zmiana dla osób, ubiegających się o orzeczenie o niepełnosprawności 2022-08-22

To bardzo ważna informacja dla osób starających się o orzeczenie o niepełnosprawności. Każdy, kto po 12 września złoży wniosek o taki dokument, będzie musiał się osobiście stawić przed komisją lekarską. Żadna komisja nie będzie mogła już wydać orzeczenia zaocznie, czyli bez oglądania wnioskodawcy, wyłącznie na podstawie przedstawionej przez niego dokumentacji.

To efekt ministerialnego rozporządzenia, które zostało ogłoszone pod koniec lipca i wejdzie w życie 13 września.

– Nowy przepis znosi obowiązującą w czasie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego możliwość orzekania o niepełnosprawności bez udziału osoby zainteresowanej – informuje Izolda Boguta z Urzędu Miasta Lublin.

Wszystkie sprawy rozpoczęte przed 13 września mają być załatwiane na obecnych „epidemicznych” zasadach. – Oznacza to, że wnioski o złożone do Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie przed wejściem w życie nowych przepisów mogą być zakończone orzeczeniem wydanym zaocznie, również po 13 września – informuje Boguta. – Wszystkie sprawy wszczęte od 13 września obligatoryjnie będą kończone komisją lekarską z udziałem osoby zainteresowanej.

Ocena: 0
Wyświetleń: 229 Dodał(a): zibi2