efektum
\"Nie chcemy siedzieć w domu na zasiłku\". Niepełnosprawni tracą pracę 2022-07-05
Śląskie

Niemal sto osób, w większości o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, może stracić pracę. Istniejąca od 1957 roku Spółdzielnia Inwalidów Pomorzanka w Starogardzie Gdańskim od pół roku walczy o przetrwanie. Z powodu fatalnej sytuacji finansowej w maju została postawiona w stan likwidacji. Załoga już dostała wypowiedzenia. Jeśli nic się nie zmieni, z końcem sierpnia Pomorzanki nie będzie.

- Jesteśmy od trzydziestu lat producentem pokrowców na fotele samolotowe. I jak w 2020 roku nastała pandemia, to ten przemysł trochę siadł i mieliśmy kłopoty. Od razu spadła nam produkcja o 40 procent. Na początku stycznia dostałem informację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, że z uwagi na poniesione przez nas straty, wstrzymuje nam dofinansowanie na te osoby - mówi Zbigniew Gulgowski, prezes Pomorzanki.

- Jeżeli firma jest w złej sytuacji ekonomicznej, blokujemy wypłatę środków i badamy sytuację. I w toku tego badania uzyskaliśmy informację, że podmiot nie zapłacił ZUS-u za pracowników – informuje Małgorzata Gaj z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Na dzisiaj nie ma długów poza ZUS-em, za który od pewnego czasu nie mamy z czego płacić. Wszystkie rachunki związane z energią, z ogrzewaniem, wszystkie bieżące zobowiązania wobec pracowników staramy się regulować na bieżąco – tłumaczy prezes Pomorzanki.

Zakład z trudem, ale przetrwał pandemię. Dopiero z jej końcem zabrakło pieniędzy na jedną opłatę do ZUS-u, wtedy PFRON wstrzymał dotację - 85 tys. zł miesięcznie. Zablokowano kolejne dotacje i tak zakład pracy chronionej wpadł w spiralę długów w ZUS-ie.

- Tych 85 tys. zł miesięcznie brakuje najbardziej, bo to się zaczyna kumulować. Od grudnia do maja nasz dług urósł do prawie pół miliona. Mogłem oczywiście pracownikom nie płacić, a zapłacić ZUS, ale to już by firmy dawno nie było – mówi Zbigniew Gulgowski.

- PFRON w tej chwili czeka na decyzję ZUS-u Jeżeli środki z ZUS-u zostaną uregulowane, bądź po stronie ZUS-u ta sprawa będzie wyjaśniona, my jeszcze możemy pieniądze za luty i marzec po prostu odblokować – zaznacza Małgorzata Gaj z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pomorzanka cały czas wypełnia kontrakty, zarabia na swoje pensje, brakuje dotacji z PFRON, by uregulować ZUS. Pracownicy nie kryją rozczarowania postawą Funduszu, uważają, że potraktował ich bezdusznie, nie jak instytucja powołana do pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

- Nie idzie w nocy spać. Nie tylko ja, też moje koleżanki, które mają rodziny, dzieci, może mają kredyty do płacenia. Po prostu życie się wali, to jest straszne – mówi Danuta Szczesny, brygadzistka w Pomorzance.

- Praca to była dla nas forma rehabilitacji. Słucha się ustaw różnego rodzaju, w rządzie prace zdalne itd. Inwalidzi nie chcę takich prac, oni chcą przyjść, oni chcą się spotkać, oni chcą pracować. My, inwalidzi, chcemy pracować. Nie chcemy siedzieć w domu na zasiłku – dodaje Marian Otta, kierownik działu jakości w spółdzielni.

Pół miliona złotych zaległych opłat do ZUS-u może przesądzić los Pomorzanki. Likwidacja spółdzielni, to likwidacja miejsca pracy dla inwalidów, którym ciężko będzie odnaleźć się na rynku pracy.

Ocena: 0
Wyświetleń: 418 Dodał(a): zibi2