efektum
Polska ma szansę stać się hubem talentów w regionie 2019-12-02
Mazowieckie
Uczestnicy debaty wielokrotnie zwracali uwagę, że nasze szanse w regionalnej i globalnej rywalizacji o talenty może zwiększyć dobra współpraca między biznesem, rządem, samorządami i organizacjami pozarządowymiFotorzepa, Robert Gardziński

Nasz kraj ma już sporo sukcesów, ale i wiele do zrobienia w globalnej rywalizacji o utalentowanych ludzi. W dodatku wokół nie brakuje konkurentów, którzy chętnie wykorzystują nasze słabości.

Jakie warunki trzeba spełnić i które rezerwy potencjału ludzkiego wykorzystać, by wzmocnić inwestycyjną atrakcyjność i siłę polskiej gospodarki, o której decyduje dzisiaj dostęp do najlepszych pracowników? W odpowiedziach na te pytania, które zadaliśmy uczestnikom debaty „Polska i jej szanse, aby stać się regionalnym hubem talentów", często powtarzało się słowo współpraca.

Dbałość o to, by zatrzymać w Polsce dobrych fachowców i specjalistów, a także by przyciągnąć ich z zagranicy, to zadanie dla wszystkich; nie tylko dla strony rządowej, lecz również dla pracodawców i organizacji związkowych, przy dużej roli mediów – zaznaczał Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort pracy ma świadomość, że w perspektywie najbliższych lat będziemy potrzebować pracowników, w tym tych wysoko wykwalifikowanych, również po to, aby zrównoważyć odpływ ok. 2 milionów Polaków, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy.

W ostatnich latach tę równowagę pomagał utrzymać szacowany na ponad 2 miliony napływ migrantów zarobkowych. Dominują wśród nich obywatele sześciu państw (na czele z Ukrainą), którzy korzystają w Polsce z ułatwionej procedury zatrudnienia w ramach systemu tzw. oświadczeń. Umożliwia on sprowadzanie dużej liczby pracowników do krótkoterminowych, najczęściej prostych prac, np. w usługach.

WYZWANIE ZZA ODRY

Teraz jednak ważnym pytaniem staje się to, jak przyciągnąć więcej wykwalifikowanych pracowników. – W tym kontekście dużym wyzwaniem dla polskiego rynku pracy są zmiany wprowadzane w państwach ościennych, na czele z nową polityką imigracyjną Niemiec. Dotyczy ona głownie pracowników wykwalifikowanych, na których nam również najbardziej zależy – podkreślał Stanisław Szwed. Stoimy więc przed wyzwaniem stworzenia mechanizmów, które sprawią, że wykwalifikowani, w tym zwłaszcza młodzi pracownicy, będą chcieli przyjeżdżać do Polski i zostać tu na dłużej.

Ocena: 0
Wyświetleń: 272 Dodał(a): zibi2
Komentarze