efektum
Prezes ZUS: elastyczne formy pracy powinny być wykorzystywane do zatrudniania osób niepełnosprawnych 2022-06-23
Śląskie

W ostatnich dekadach dokonał się gigantyczny postęp technologiczny; elastyczne formy wykonywania pracy powinny być wykorzystane do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami – powiedziała we wtorek, 21 czerwca, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prof. Uścińska uczestniczyła w Warszawie w zorganizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwową Inspekcję Pracy konferencji „Niepełnosprawni w środowisku pracy – wyzwanie czy szansa”.

Szefowa Zakładu wskazywała, że wyzwaniem jest m.in. unowocześnienie systemu orzekania o niepełnosprawności.

Poinformowała, że rentę z tytułu niezdolności do pracy pobiera około 617 tys. osób.

- To roczny koszt około 6,3 mld zł – przekazała prof. Uścińska.

Zdaniem szefowej ZUS należy podjąć działania w kierunku wzrostu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

- Sytuacja na rynku pracy zmienia się z punktu widzenia bezpiecznej pracy - rzadziej ulegamy wypadkom przy pracy, chorobom zawodowym, opieka lekarska jest dostępna lepiej niż to było parę lat temu – podkreśliła prezes ZUS.

Zwróciła uwagę, że „w ostatnich dekadach dokonał się gigantyczny postęp technologiczny”, szczególnie w czasie pandemii. Nastąpiła też, jak dodała, bardzo daleka estetyczność wykonywania pracy, która powinna być wykorzystana przez pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Szefowa Zakładu akcentowała także, że istotną kwestią jest też koordynacja działań i współpraca różnych instytucji na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Ocena: 0
Wyświetleń: 314 Dodał(a): zibi2