efektum
Kosarzyska. Brakuje tylko ośmiu łazienek, żeby niepełnosprawni mogli mieszkać w ośrodku 2022-05-05
Małopolskie
Stowarzyszenie Nasz Dom z Piwnicznej-Zdroju potrzebuje jeszcze około 200 tys. zł, żeby wykończyć ośrodek dla osób niepełnosprawnych. Żeby mogło w nim na stałe zamieszkać 15 osób trzeba jeszcze wykończyć osiem łazienek. W niedzielę, 24 kwietnia, odbędzie się koncert charytatywny na ten cel.

Dawny tzw. trzeci pawilon szkoły podstawowej w Kosarzyskach przez kilka lat stał kompletnie nie użytkowany i niszczał. W 2015 roku obiekt przejęło Stowarzyszenie Nasz Dom, po tym jak władze Piwnicznej-Zdroju zgodziły się go użyczyć.

- Naszym marzeniem było stworzenie nie tyle ośrodka, co domu, dla osób niepełnosprawnych. Niektórzy pukali się w głowę, słysząc nasz pomysł, ale się tym nie przejmowaliśmy - mówi Maria Kulig, prezes Stowarzyszenia Nasz Dom. - Działaliśmy, żeby ten dom mógł powstać.

Założenie było takie, żeby w liczącym 620 m kw. obiekcie opiekę dzienną znalazło 30 osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, głównie młodzież. Stworzono sale tematyczne i rehabilitacyjne. Do tego na piętrze przygotowano pokoje, w których zamieszkać ma 15 osób. Podopieczni, przebywający w domu na stałe, mają sami, na tyle ile będą potrafili, dbać o budynek i jego otoczenie no. kosząc trawę, czy pielęgnując kwiaty.

Przebudowa pochłonęła już ponad 2,5 mln zł. To środki, które w większości zostały zabrane przez Stowarzyszenie. Dzięki nim udało się cel osiągnąć połowicznie. W ubiegłym roku częściowo wyremontowany obiekt udało się otworzyć, a stowarzyszenie mogło zacząć w nim działać. Na razie w budynku odbywają się zajęcia dla sezonów 60+, ale niebawem się to zmieni.

- Dzięki projektowi realizowanemu z PFRON-em już wkrótce rozpoczniemy zajęcia dla 20 osób niepełnosprawnych. Przygotowujemy właśnie cztery pracownie: ogrodniczo-florystyczną, integracji sensorycznej, plastyczno-artystyczną oraz hafciarstwa i rękodzieła - wymienia Maria Kulig. - Dla nas ważne jest, żeby nasi podopieczni mogli też uczestniczyć w dedykowanych terapiach oraz korzystać z opieki specjalistów: fizjoterapeutów, psychologów i doradców zawodowych.

Żeby ośrodek mógł działać w pełni i stać się domem dla 15 osób niepełnosprawnych brakuje już naprawdę niewiele. Aktualnie trwają ostatnie prace na piętrze. Zostało jeszcze osiem łazienek, a żeby je wykończyć potrzeba około 200 tys. zł.

W niedzielę, 24 kwietnia, nadarzy się okazja, żeby pomóc w dokończeniu ośrodka. W Domu Kultury w Piwnicznej-Zdroju o godz. 16 odbędzie się koncert charytatywny, gdzie wystąpi kapela góralska Ciupaga. W trakcie wydarzenia odbędzie się kiermasz prac podopiecznych Stowarzyszenia oraz loteria fantowa.

Pomóc można również wpłacając dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Nasz Dom w Piwnicznej-Zdroju: 2681300042001000030010001.
- Każda kwota jest dla nas ogromnym wsparciem, dlatego z całego serca prosimy o pomoc - apeluje Maria Kulig.

Ocena: 0
Wyświetleń: 503 Dodał(a): zibi2