efektum
Niepełnosprawni na turnieju udzielania pierwszej pomocy 2019-11-28
Śląskie, Rudnik

Niepełnosprawni na turnieju udzielania pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rudniku nad Sanem

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rudniku nad Sanem już po raz drugi zorganizowany został Turniej Wiedzy z Pierwszej Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Umiem - Potrafię - Pomogę”.REKLAMA

W tegorocznej edycji turnieju wzięło udział dziesięć czteroosobowych zespołów, które przyjechały z Dębicy, Strzyżowa, Kolbuszowej Dolnej, Frysztaka, Tarnobrzega, Lubaczowa, Grębowa, Leżajska oraz reprezentanci gospodarzy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudniku nad Sanem.

Uczniowie Specjalnych Ośrodków z całego województwa rywalizowali ze sobą w konkurencjach zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Pierwszym etapem konkursu był test wiedzy z pierwszej pomocy, który część zespołów rozwiązało bezbłędnie.

W drugim etapie poszczególne drużyny, pod czujnym okiem instruktorów z Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego KaMed, wykazywały się umiejętnościami praktycznymi. Wśród zadań konkursowych znalazło się między innymi przeprowadzenie resuscytacji czyli przywrócenie krążenia krwi, ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej oraz opatrzenie rany.

Druga edycja turnieju cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród Ośrodków Kształcenia Specjalnego w całym Województwie. Ponadto należy zauważyć, że tegoroczny poziom prezentowanej wiedzy uczestników był znaczenie wyższy niż w roku ubiegłym.

Jak mówi ratownik medyczny – Bartosz Kaczorowski wiedza i umiejętności, którymi wykazali się uczestnicy turnieju niejednokrotnie mogły by zawstydzić osobę dorosłą, a w sytuacji realnego zagrożenia uratować komuś życie.

Nad przebiegiem turnieju czuwała komisja złożona z członków Komendy Powiatowej Policji w Nisku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku oraz Instruktorzy pierwszej pomocy z Podkarpackiego Centrum Usługowo-Szkoleniowego KaMed.

Ostatecznie najwięcej punktów ze wszystkich etapów zdobył i tym samym uplasował się na pierwszym miejscu zespół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Frysztaka Tomasz Zieliński koordynator turnieju stwierdził: - Osoby niepełnosprawne trzeba oswajać z tematem pierwszej pomocy, powinny wiedzieć jak się zachować, gdy będą świadkami wypadku, a taki proces kształcenia młodych ludzi może w przyszłości przynieść pozytywne rezultaty. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym, gratuluję wszystkim uczestnikom. Bądźmy więc czujni nie bójmy się udzielania pierwszej pomocy, pomagajmy.

Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach projektu „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego – etap III”, który został dofinansowany w 2019 roku z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej imienia Władysława Stasiaka na lata 2018-2020” koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Organizatorami Turnieju byli: Powiat Niżański, Specjalny Ośrodek Szklono - Wychowawczy w Rudniku nad Sanem oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Poprowadź Mnie przez Świat”.

Ocena: 3
Wyświetleń: 236 Dodał(a): zibi2
Komentarze