Podmioty ekonomii społecznej o Wielkanocy myślą dużo wcześniej. Zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej czy spółdzielnie socjalne przygotowują produkty, które mogą ozdobić nasze domy i stoły świąteczne. A przy okazji wesprzeć rehabilitację tych osób, które je wykonują. Dla nich nie ma większej satysfakcji nad tę, że mogą pracować i sprzedawać swoje produkty, a przy okazji ucieszyć odbiorców. Warto pamiętać o tym kierunku przedświątecznych zakupów, zyskujemy nie tylko oryginalne ozdoby i smaczne jedzenie, ale też wspieramy osoby, które potrzebują tego bardziej.
45 uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II (WZT) w Tarnowie, prowadzonego przez Fundację REPI, swoje produkty wielkanocne przygotowuje już od dwóch miesięcy. Wspierają ich uczestnicy zajęć klubowych dwa razy w tygodniu. Wszyscy mają różnego rodzaju niepełnosprawności, a przekrój wiekowy uczestników WTZ-u jest szeroki – od 21 lat do ponad 50 lat.
Teraz przygotowują ozdoby wielkanocne m.in. z drewna, ceramiki, materiałów naturalnych jak bazie, gałęzie, kora, deski czy materiałów z odzysku oraz materiałów pasmanteryjnych.
- Jednak pracują przez cały rok w naszych 9 pracowniach, wykonując biżuterię, kartki artystyczne, zapoznają się z obsługą plotera i przygotowują podzespoły do wykonywanych prac. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na rehabilitację naszych uczestników – mówi Marta Pudłowska z WTZ w Tarnowie.
Uczestnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II
Wykonane z sercem
- Robią to bardzo chętnie, są niezwykle ze sobą związani, znają już dobrze nasze pracownie. A pomysły na prace często wymyślają terapeuci – dodaje Krystyna Wójcik, instruktor terapii zajęciowej w tarnowskim WTZ. – Wielu uczestników naszych warsztatów potrafi zupełnie samodzielnie wykonywać produkty, niektórzy przy wsparciu instruktora. Nawet jak czasami coś im nie wyjdzie, to staramy się tak to przekształcić, by powstała ciekawa, oryginalna ozdoba. To często pobudza do kreatywności i mimo, że nie jest zgodne z pierwotnym pomysłem, wychodzą bardzo ciekawe rzeczy. Staramy się wykorzystać wszystko, co wychodzi spod naszych rąk – mówi.
Warsztat działa już od 15 lat, więc zdążył dorobić się stałych klientów, którzy po prostu przychodzą i w siedzibie warsztatu przy ul. Hodowlanej 6 kupują produkty. Jednak są one także dostępne dla wszystkich, nie tylko dla mieszkańców Tarnowa, bo można je kupić w sklepie internetowym.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej województwa małopolskiego (ROPS) prowadzi taki sklep, gdzie wszystkie podmioty ekonomii społecznej z tego terenu mogą za darmo wystawiać swoje produkty na sprzedaż.
Katalog świątecznych produktów małopolskich podmiotów ekonomii społecznej można znaleźć na stronie rpo.malopolska.pl.
Z kolei ROPS na Podkarpaciu promuje produkty podmiotów ekonomii społecznej poprzez stronę Wspierajiwybieraj.pl.
Sklep internetowy prowadzi Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Kielce (ZAZ). Oprócz tego, produkty można kupić także w sklepie stacjonarnym „Kram Zręczne Rękodzieło” przy ul. Jana Pawła II nr 17 w Kielcach.
- Nasze rękodzieło powstaje w wyniku pracy zespołowej, teraz są to stroiki wielkanocne, palmy, rzeczy ceramiczne, maskotki. Nasi instruktorzy dopasowują wykonywanie danego etapu pracy do konkretnej osoby. W naszym sklepie pracują trzy osoby, które samodzielnie, według własnego pomysłu wykonują biżuterię na szydełku, mają więc szczególne uzdolnienia właśnie do tego – mówi Iwona Kucharska, kierownik ZAZ w Kielcach.
Uczestnicy ZAZ pracują codziennie od poniedziałku do piątku.
- Dla nich największą radością jest to, że ich produkty trafiają do ludzi, podobają się. Dlatego bardzo chętnie je wykonują, bo widzą efekt tej pracy. Mamy grono klientów, którzy też szczególnie zwracają uwagę na to, że wszystkie nasze produkty są wykonywane z materiałów z recyklingu – mówi Iwona Kucharska.
„Każdy produkt jest niepowtarzalny, bo tworzony od początku do końca z sercem, czego nigdy nie będzie w stanie przekazać nawet najbardziej zaawansowana maszyna przy taśmie produkcyjnej…” – zachęca kielecki ZAZ na swojej stronie internetowej.
W 2021 roku powstała szczególna platforma sprzedażowa z rękodziełem wykonywanym przez osoby z niepełnosprawnościami. Sklep został stworzony w ramach projektu „Sieć współpracy Caritas Archidiecezji Gdańskiej”, który jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności przy współpracy z Oddziałem Pomorskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dołączyć może każdy z 49 pomorskich WTZ-ów. Dochód ze sprzedaży w całości wraca do danego warsztatu i przeznaczany jest na rehabilitację jego uczestników.
Innowacyjnym narzędziem promocji produktów i usług ekonomii społecznej jest internetowy Market Społeczny. Powstał z inicjatywy Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych. Podmioty ekonomii społecznej mogą tam za darmo promować i sprzedawać swoje produkty i usługi – ich wachlarz jest bardzo szeroki.
Wyjątkowe palmy na Niedzielę Palmową
- Praca w ramach zajęć rehabilitacyjnych w warsztacie, daje mi przyjemność, ponieważ uczę się tutaj wielu nowych i ciekawych rzeczy, których nigdy sam własnoręcznie bym nie wykonał i jednocześnie przygotowuję się do podjęcia pracy w przyszłości. Dotychczas w pracowni rękodzieła, nabyłem umiejętności m.in. takie jak: wykonywanie odlewów gipsowych do dekoracji wnętrz z wizerunkiem zabytkowych budowli, np. Lublina. Ponadto wyplatam koszyki z wikliny papierowej, wiję wielkanocne palmy – mówi Dariusz, uczestnik WTZ Misericordia w Lublinie.
- Nasi uczestnicy specjalizują się w wykonywaniu pięknych, oryginalnych palm. Pan Darek robi palmy zupełnie samodzielnie, sam też zbiera materiały, z których je wykonuje np. trawy, które zbiera na mokradłach i łąkach. Wszystkie produkty w palmach są naturalne – mówi Urszula Steć, psycholog w lubelskim warsztacie.
Warsztat prowadzi sklep internetowy, ale produkty można też nabyć w sklepie stacjonarnym przy ul. Głuskiej 138 w Lublinie. Cieszą się one dużym powodzeniem także na przedświątecznych kiermaszach – najbliższe dwa odbędą się na dwa tygodnie i tydzień przed świętami wielkanocnymi w lubelskim kościele św. Judy Tadeusza.
Kiermasze z produktami wykonanymi w podmiotach ekonomii społecznej organizują też niekiedy ROPS-y – warto sprawdzić, czy odbędzie się taki przed świętami na naszym terenie. W Rzeszowie ROPS zaprasza na kiermasz wielkanocny 9 kwietnia w godzinach 10.00 – 17.00 w Centrum Handlowym PLAZA Rzeszów.
Pirograf, wosk i dłuto
Pani Malwina pracuje w pracowni pamiątkarstwa lubelskiego WTZ-u.
- W pracowni pamiątkarstwa tworzę piękne przedmioty wypalane pirografem: szkatułki oraz magnesy. Rozwijam także swoje umiejętności związane z zawodem zabawkarz – moje zabawki to dziergane koty i sowy, pojawiły się także ostatnio zawadiackie żyrafki – reklamuje swoje prace