efektum
\"Ten system to absurd\". Majka Lipiak o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w Polsce 2022-03-21
Śląskie
Kolejną inspirującą kobietą, która gościła w podcaście "Hallo Haller", była Majka Lipiak, prezeska agencji "Leżę i Pracuję". W rozmowie z Dorotą Haller przedsiębiorczyni społeczna opowiedziała m.in. o tym, jak wygląda rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy w Polsce. W podcaście nie zabrakło też dyskusji o pieniądzach, a także o stereotypowym podejściu Polaków do osób, które zarabiają na swojej działalności społecznej.

Leżę i Pracuję jest pierwszą w naszym kraju agencją marketingową, która powstała po to, aby dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Firma ma obecnie ośmiu pracowników, którzy zajmują się projektowaniem koncepcji marki, jej komunikacją, a także identyfikacją wizualną.

Dorota Haller rozmawiała z inicjatorką tego oryginalnego przedsięwzięcia, Majką Lipiak. Prezeska Leżę i Pracuję opowiedziała o początkach swojej pracy społecznej na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a także wyjawiła, co było impulsem do stworzenia agencji.

W 28. odcinku Hallo Haller nie zabrakło też jednak dyskusji o ogólnej sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a także o stereotypowym spojrzeniu Polaków na osoby, które zarabiają na swojej działalności społecznej.

– Postawmy się w sytuacji osoby, której ciało zwykle jest przez tę niepełnosprawność w jakiś sposób zdeformowane, a do tego dochodzi jeszcze wątek, że taka osoba myśli, że być może nie ma żadnych kompetencji, bo miał/miała wypadek w wieku 17 lat i już nie było jej w głowie iść na studia. Bardzo często taki człowiek nie myśli o sobie dobrze – wskazała Majka Lipiak.

Jak podkreśliła, takim osobom zwykle brakuje poczucia sprawczości, a praca w tradycyjnej pod względem zatrudnienia i zarabiania pieniędzy firmie, pozwala im myśleć, że są nie tylko rencistami, ale też pełnoprawnymi pracownikami, za których pracę ktoś chce zapłacić.

– Myślę, że zaproponowanie takim osobom pracy, to nie jest tylko danie możliwości samodzielnego zarabiania pieniędzy, ale też danie nadziei, szansy na ogólną poprawę jakości życia – komentowała prezeska agencji Leżę i Pracuję.

Dorota Haller dopytała też swoją rozmówczynię o to, czy przedsiębiorcy społeczni, którzy zarabiają na swojej działalności, muszą mierzyć się z w naszym kraju z hejtem.

– Nie spotkałam się z sytuacją, żeby ktoś twarzą w twarz powiedział mi: "Ej Majka, dlaczego ty na tym zarabiasz?". Choć nie ukrywam, że w naszym społeczeństwie funkcjonuje taki stereotyp, że gdy już robimy coś dobrego, to powinniśmy to robić za darmo – wskazała Majka Lipiak.

Jak dodała, jest to bardzo krzywdzący pogląd, który powinno się w naszym kraju obalić, między innymi poprzez rozmawianie o przedsiębiorczości społecznej i edukowanie w tej kwestii.

W podcaście "Hallo Haller" nie zabrakło też wielu innych tematów. W najnowszym odcinku posłuchacie również o absurdach związanych z zatrudnianiem osób, które "mają papiery" na to, że są niezdolne do pracy, a także o koniecznościach zmian w portalach z ofertami pracy.

Ocena: 0
Wyświetleń: 199 Dodał(a): zibi2