Okres pandemii wiąże się z wydłużeniem wielu terminów mających znaczenie prawne. Nie inaczej jest w przypadku orzeczeń o niepełnosprawności. Sprawdź, jak długo niepełnosprawni pracownicy szkoły mogą korzystać ze swoich uprawnień.
Orzeczenie o niepełnosprawności – jak długo można korzystać z dodatkowych uprawnień
Osobie niepełnosprawnej przysługują dodatkowe uprawnienia od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Pracownik może z nich korzystać przez okres ważności.
W przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych z dniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia.Dotyczy to sytuacji, w której:
- z orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna,
- wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż następnego dnia po dniu upływu termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, albo
- bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.
Jak długo będą ważne orzeczenia o niepełnosprawności
W czasie pandemii przewidziano przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
Okres ważności wskazany w orzeczeniu
Okres ważności orzeczenia na mocy przepisów wydanych w czasie pandemii
do 90 dni przed 8 marca 2020 r.
- 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii,
- nie dłużej niż do wydania nowego orzeczenia
od 8 marca 2020 r.
W obydwu przypadkach ważność orzeczeń została więc przedłużona.
- ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 573) - art. 2c ust. 1 i 2, art. 15 ust. 1 i 2, art. 19 ust. 1, art. 20c, art. 66 ust. 1,
- ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 2095) – art. 15h.