efektum
Zajmujesz się niepełnosprawnym domownikiem? Możesz liczyć na wsparcie w ramach programu opieki wytchnieniowej 2022-03-09
Śląskie
Miasto realizuje program pod nazwą „Opieka wytchnieniowa”. Jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego. Kwota na ten cel to prawie 260 tys. zł. Nabór do tegorocznej edycji prowadzi Centrum Integracji Społecznej w Krośnie.

Czym jest opieka wytchnieniowa? To program wsparcia mieszkańców Krosna, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad chorymi, niepełnosprawnymi domownikami – zarówno dziećmi jak i dorosłymi. Tacy opiekunowie będą mogli uzyskać pomoc w formie doraźnej, czasowej usługi opieki.

Do domu może przyjść wykwalifikowana opiekunka, która czasowo zastąpi osobę zajmującą się stale niepełnosprawnym członkiem rodziny. Takie odciążenie od codziennych obowiązków pozwala na odpoczynek i regenerację, daje czas na załatwienie ważnych życiowych spraw.

Trzeba jednak wiedzieć, że opieka wytchnieniowa to nie usługa opiekuńcza. Taki opiekun nie zrobi zakupów, nie posprząta. Może natomiast przypilnować podania leków o określonej porze, wykonać podstawowe zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne, zadbać o komfort i bezpieczeństwo podopiecznego w czasie nieobecności zajmującego się nim na co dzień domownika.

- Limit opieki wytchnieniowej przysługujący w 2022 roku wynosi 240 godzin. Jest do wykorzystania w okresie od 16 marca do 19 grudnia. Opieka realizowana będzie w każdym dniu tygodnia, w godzinach pomiędzy 7 a 20 - informuje krośnieński magistrat.

W ramach programu oferowana jest także opieka w formie dyżurów, ale nie w domach osób niepełnosprawnych, a w pomieszczeniach Dziennego Klubu Seniora "CAFFE 60+", mieszczącego w Domu Ludowym w dzielnicy Polanka.

Po wcześniejszym zgłoszeniu opieka w tym miejscu może być zorganizowana, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 16 do 20 oraz w soboty od 8 do 18.

Natomiast dla dzieci niepełnosprawnych realizowane są zajęcia terapeutyczno-opiekuńczo-rewalidacyjne w pomieszczeniach Klubu Seniora "Ogród Inspiracji". Taką opiekę w formie dyżurów popołudniowych można uzyskać w tygodniu w godzinach od 15 do 19, a w soboty w godzinach od 8 do 15.

Ocena: 0
Wyświetleń: 1283 Dodał(a): zibi2