Cykl podcastów „Z każdym o wszystkim”
Rozmowy na tematy kontrowersyjne, budzące emocje, ale przede wszystkim ciekawe i ważne dla każdego. Goście Mateusza Różańskiego, dziennikarza magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl, łamią tabu i pokazują rzeczywistość daleką od stereotypów. Dzielą się swoją wiedzą, a trudne często doświadczenia potrafią przekuć w działania, dzięki którym świat staje się choć trochę lepszy. Do tej pory w ramach cyklu ukazały się:
Mateusz Różański: Dzień dobry. Z tej strony Mateusz Różański z Integracji. Zapraszam na kolejny odcinek naszego podcastu „Z każdym o wszystkim”. Dzisiaj moją rozmówczynią będzie Pani Agnieszka Anioł z Banku Gospodarstwa Krajowego, z którą porozmawiamy o Funduszu Dostępności.
Agnieszka Anioł: Dzień dobry!
Dzień dobry. Proszę Pani to czym jest ten Fundusz Dostępności? Kto może z niego korzystać? I co dzięki niemu można uzyskać?
Fundusz Dostępności jest to program, który finansuje inwestycje poprawiające dostępność budynków. Został on utworzony na mocy ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i jest częścią rządowego programu Dostępność Plus. We współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z instytucjami finansowymi udzielają finansowania na przedsięwzięcia likwidujące bariery architektoniczne w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego.
To jest tak, że nie wiem ja mogę zgłosić się jako mieszkaniec się do jednej z tych instytucji i powiedzieć, że u mnie w bloku nie ma windy i bardzo chciałbym żeby ona był, czy jak to wygląda?
W przypadku budynków wielorodzinnych mieszkalnych wnioski mogą składać zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Dla projektów mniejszych, czyli dla projektów do dwóch milionów złotych, finansowania udzielają nasze instytucje, z którymi współpracujemy przy Funduszu Dostępności. Są to instytucje podzielone ze względu przeróżnego w Polsce i jest to między innymi: Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Polska Agencja Rozwoju Regionalnego, Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, Dolnośląski Parki Innowacji i Nauki oraz Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Natomiast w przypadku gdyby projekt obejmował wiele budynków i wartość tego projektu byłaby powyżej dwóch milionów złotych z takim wnioskiem już wtedy bezpośrednio zapraszamy do kontaktu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, zarówno w centrali jak i w regionach.
Dobrze, ale jakie inwestycje można z niego sfinansować właśnie dzięki Funduszowi Dostępności?
Pożyczka z Funduszu Dostępności może być przeznaczona zarówno na likwidację barier architektonicznych zewnętrznych jak i tych wewnętrznych w budynkach. Sfinansować tutaj możemy między innymi budowę szybu windowego wraz z zakupem i montażem windy. Możemy sfinansować modernizację dojścia do budynku, np: poprzez wybudowanie pochylni z odpowiednio umiejscowionymi poręczami lub platformami osobowymi. Kosztami kwalifikowanymi mogą być również modernizacje ciągów komunikacyjnych. Modernizacja np.: polegająca na dostosowania tych ciągów do poruszania się osób na wózkach. Na przykład poprzez likwidację wysokich progów, zniwelowanie różnic poziomu w dojściu do budynku. W ciągach komunikacyjnych możemy także zastosować nawierzchnię antypoślizgową, oraz likwidować bariery w komunikowaniu się poprzez na przykład, zainstalowanie głośno mówiących domofonów. No i kwalifikowane mogą być wszystkie inne działania, które likwidują bariery architektoniczne w budynku, które zostaną zdiagnozowane na podstawie audytu dostępności danego budynku
A na czym polega ten audyt dostępności? Kto go może zrobić i jak jego wyniki dostarczyć?
Audyt dostępności jest to dokument stanowiący takie opracowanie zarówno stan obecny budynku, czyli jakie bariery architektoniczne są obecnie w budynku zdefiniowane i zlokalizowane, jak i opisuje również przedsięwzięcia, które te bariery architektoniczne zlikwidują. Audyt dostępności i może być zarówno wykonany przez wnioskodawcę, jak i przez wykwalifikowaną firmę wykwalifikowanych ekspertów zewnętrznych. Dopuszczamy obie formy.
I taka na przykład firma dokonuje audytu i w jakiej formie ma on trafić do Państwa? Co tam musi być przedstawione po kolei?
Audyt dostępności jest załącznikiem do wniosku o udzielenie pożyczki. Wszelkie prace wskazane w audycie dostępności muszą być zgodne z dokumentem „Standardy Dostępności dla Polityki Spójności 2014- 2020 „ Ten dokument stanowi załącznik numer 1 do zasad naboru wniosków. I my jako instytucje oceniające te dokumenty, między innymi sprawdzamy czy wszystkie prace wskazane w audycie spełniają standardy. Czyli w przypadku jeżeli na przykład planujemy wybudować windę w takim audycie dostępności powinniśmy szczegółowo opisać jak ta winda będzie wyglądać, jakie będzie miał wymiary kabina, gdzie będzie ona umiejscowiona, czy będzie dojeżdżać na wszystkie kondygnacje, czy będzie do niej dostęp z poziomu terenu oraz wszystkie inne parametry, które są wymienione w standardzie dostępności.
Pani mówi o pożyczce i na przykład wiele spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot boi się brać pożyczki, bo to się wiąże potem z koniecznością spłaty rat, dodatkowych kosztów też dla mieszkańców. I jak to wygląda w przypadku Funduszu Dostępności?
Pożyczki z Funduszu Dostępności wyróżnia długi, bo aż 20 letni okres spłaty. Jest możliwość uzyskania 6- cio miesięcznej karencji swojej części kapitału. Pożyczki z Funduszu Dostępności również wyróżnia bardzo preferencyjne stałe oprocentowanie pożyczek wynoszących zaledwie 15 setnych procenta w skali roku. Długi okres spłaty pozwala na dostosowanie wysokości rat do możliwości finansowych danego pożyczkobiorcy. Co więcej, przyznanie pożyczki, obsługa, nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Najważniejszą korzyścią pożyczek z Funduszu Dostępności jest możliwość ich częściowego umorzenia. Istnieje możliwość umorzenia takiej pożyczki aż do 40 %, po spełnieniu określonych warunków w trzech kryteriach. Kryteria są to : terytorialne, przeznaczenia budynku i społeczne. I przykładowo, na przykład jeżeli wniosek dotyczy wielorodzinnego budynku mieszkalnego z tytułu przeznaczenia budynku, taki projekt otrzymuje już automatycznie 10 % umorzenia. To umorzenie może być wtedy dodatkowo powiększone o kolejne nawet 20 % z tytułu kryterium społecznego, tutaj w zależności od udziału osób niepełnosprawnych, starszych oraz rodziców z małymi dziećmi, w danym budynku do ogółu mieszkańców takiego budynku. I dodatkowo te wskaźniki mogą być o kolejne 10% powiększone z tytułu terytorialnego, które jest już uzależnione od miejsca od miejsca realizacji inwestycji. A wskaźniki do kryterium terytorialnego możemy sprawdzić u nas na naszej stronie www.bgk.pl w w zakładce „Fundusz Dostępności”.
Czyli można nawet dostać dostać 40 procent umorzenia?
Dokładnie. Nawet 40 procent umorzenia pożyczki.
No to ja sobie robiłem wczoraj takie obliczenia, bo czytałem o Państwa Funduszu, i wyszło mi, że w pewnych sytuacjach, może dojść do tego, że odda się mniejszą kwotę niż się pożyczyło.
Mniejszą kwotę się oddaje oczywiście niż się pożyczyło, dokładnie, ponieważ oprocentowanie jest bardzo niskie. Jak wspominałam jest to zaledwie 15 setnych procent w skali roku,żadnych dodatkowych opłat i prowizji nie pobieramy. Przy umorzeniu nawet maksymalnie 40 %, oczywiście kwota pozostałą do spłaty jest niższą niż ta, którą się uzyskało. Co więcej pożyczkę z Funduszu Dostępności możemy łączyć na przykład z dotac