efektum
Asystencja osobista osób niepełnosprawnych: w połowie grudnia “twarde założenia”... 2021-11-26
Śląskie
W grudniu przedstawimy założenia planowanego rozwiązania legislacyjnego w sprawie usługi asystencji osobistej osób niepełnosprawnych - przekazała doradczyni prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

Źródło: Puls Medycynyhttps://pulsmedycyny.pl/asystencja-osobista-osob-niepelnosprawnych-w-polowie-grudnia-twarde-zalozeni...
– Dzisiejsza dyskusja przede wszystkim toczyła się wokół kwestii usługi asystencji osobistej i planowanego, projektowanego przez nas rozwiązania legislacyjnego, które w przyszłości mogłoby wejść w życie - powiedziała w poniedziałek (15 listopada) Malinowska-Kowalczyk, która zasiada w prezydenckiej Radzie ds. Społecznych.
Usługa asystencji ma być “szyta na miarę”Pytana, na jakim etapie są prace nad propozycją, odpowiedziała, że są one zaawansowane, ale temat jest szeroki i wymaga przeanalizowania szczegółów. - Myślę, że w połowie grudnia przedstawimy już takie twarde założenia tej naszej koncepcji regulacyjnej i mamy nadzieję, takim naszym marzeniem jest, by na przykład w 2023 roku ewentualne rozwiązanie legislacyjne weszło w życie - podkreśliła.
Malinowska-Kowalczyk zaznaczyła, że Rada współpracuje w tej sprawie bezpośrednio z Biurem Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak wskazywała, nadrzędnym celem projektowanego rozwiązania jest zagwarantowanie osobom niepełnosprawnym niezależności, wolności osobistej, prawa do decydowania o sobie i możliwości brania aktywnego udziału w życiu społecznym.
Podkreśliła, że planowany projekt ma zakładać, że usługa asystencji osobistej będzie \"szyta na miarę\" - czyli ma uwzględniać potrzeby poszczególnych osób niepełnosprawnych. - Jan Kowalski, który porusza się na wózku inwalidzkim, będzie miał zupełnie inne potrzeby niż Maria Nowak, która jest na przykład osobą z niepełnosprawnością intelektualną albo z chorobą psychiczną. Chcielibyśmy, by na etapie przyznawania tej asystencji, tworzenia spersonalizowanego planu wsparcia - bo tak chcemy go nazwać - te różne potrzeby zostały uwzględnione - zaznaczyła.
Asystencja ma mieć charakter trwałyDoradczyni prezydenta RP wskazywała również, że chodzi o to, by usługa asystencji osobistej była \"trwała, miała formę nieprzerwaną\". Jak tłumaczyła, obecnie są realizowane projekty związane ze świadczeniem tej usługi, ale są one corocznie ogłaszane.
– Celem tego rozwiązania legislacyjnego jest stworzenie kontinuum. (Chodzi o to), by dać szansę zarówno asystentom osobistym, przede wszystkim oczywiście użytkownikom, wnioskodawcom, by mogli myśleć o tej asystencji jako o czymś trwałym, na co mogą liczyć w sposób nieprzerwany - zaznaczyła.
Pytana, kiedy projekt ustawy w tej sprawie może trafić do Sejmu, odpowiedziała, że w przyszłym roku.
Malinowska-Kowalczyk przekazała ponadto, że rozmowa na poniedziałkowym posiedzeniu Rady ds. Społecznych dotyczyła też m.in. kwestii monitorowania Centrów Usług Społecznych (CUS-ów).
Ocena: 0
Wyświetleń: 453 Dodał(a): zibi2