efektum
Niepełnosprawni na rynku pracy. Polska wciąż w ogonie 2021-11-04
Studentów z niepełnosprawnościami przybywa, ale jeśli chodzi o rynek pracy, to Polska jest w ogonie, to są zapóźnienia wieloletnie – podkreślił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, który w środę w Łodzi wziął udział w konferencji "(Nie)pełnosprawni na rynku pracy".

  • Jak zauważył wiceminister, obecnie poziomem edukacyjnym, który najszerzej otworzył się na potrzeby osób niepełnosprawnych jest edukacja na poziomie wyższym.
  • Na rynku pracy wciąż jest jednak źle ze względu na wieloletnie zapóźnienia.
  • Konferencja "(Nie)pełnosprawni na rynku pracy" odbyła się w Łodzi po raz ósmy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była: "(Nie)elastyczność rynku pracy osób z niepełnosprawnościami podczas pandemii koronawirusa". Towarzyszył jej również zjazd pełnomocników uczelni wyższych ds. osób niepełnosprawnych.

"Studentów z niepełnosprawnościami przybywa, ale jeśli chodzi o rynek pracy, to Polska jest w ogonie, to są zapóźnienia wieloletnie. My mamy aktywność zawodową osób z niepełnosprawnościami na poziomie 29 proc. To nawet nie jest jedna trzecia tych, którzy mogliby podjąć taką aktywność. Ale przeszkód jest więcej niż tylko edukacja" - zaznaczył Wdówik na briefingu poprzedzającym konferencję "(Nie)pełnosprawni na rynku pracy", organizowaną w Łodzi po raz ósmy.

Jak zauważył wiceminister, obecnie poziomem edukacyjnym, który najszerzej otworzył się na potrzeby osób niepełnosprawnych jest edukacja na poziomie wyższym.

"W tej chwili musimy na pewno dogonić edukację na innych poziomach. Mamy ogromne przedsięwzięcie edukacji włączającej, która gwarantuje wysoki poziom kształcenia. Dla osób o niższych możliwościach utrzymujemy edukację na poziomie szkół specjalnych, które dają przysposobienie zawodowe. Niezbędne jest także wsparcie na rynku pracy. Obecnie jest ono ustawione tak, że wspiera pracodawcę, mało wspierając samego pracownika z niepełnosprawnością" - wyjaśnił.

W opinii prorektora ds. kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Tomasza Kostki, konferencja - której uczelnia jest współorganizatorem - ma na celu pokazanie młodym ludziom z niepełnosprawnościami, że realizacja ich marzeń o wykształceniu i zdobyciu zawodu jest możliwa, choć często wymaga wsparcia z zewnątrz.

Ocena: 0
Wyświetleń: 302 Dodał(a): zibi2