efektum
Niepełnosprawni sportowcy ze Startu Gorzów świętowali 45 urodziny w Filharmonii Gorzowskiej 2021-10-13
Śląskie
W sobotę 9 października w Filharmonii Gorzowskiej odbyły się obchody 45-lecia Startu Gorzów. Początki Związku sięgają 1976 r.. To w tamtym czasie powstał Międzyspółdzielniane Ogniska Sportu, Rehabilitacji, Turystyki i Wypoczynku ZSSP Start.

- To ważny dzień i ważne święto dla wszystkich osób związanych ze Startem. Trudno objąć pamięcią te 45 lat i wszystkie emocje, które towarzyszyły nam, gdy zawodnicy Startu zdobywali medale i bili rekordy w czasie zawodów w Polsce i na świecie – powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak w trakcie uroczystości. - Dziś chciałbym podziękować wam wszystkim nie tylko za rozsławianie Gorzowa i całego regionu. Dziękuję również za to, że jesteście ludźmi niesamowitego ducha i swoimi osiągnięciami pomagacie innym odnaleźć sens. Trudno nie zgodzić się ze słowami Prezydenta RP, który w czasie pożegnania przed igrzyskami mówił, że działacie tak, jakby ograniczenia nie istniały.

Z tegorocznych Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy zawodnicy Startu wrócili z 16 medalami na 49, które zdobyła reprezentacja Polski. Były to cztery złote, osiem srebrnych i cztery brązowe. Za to z XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio nasi niepełnosprawni sportowcy przywieźli złoty i dwa brązowe medale. Ten pierwszy w pchnięciu kulą wywalczyła Renata Śliwińska, te drugie kulomiot Lech Stoltman i skoczek wzwyż Maciej Lepiato.

- Jubileusz jest doskonałą okazją, żeby podsumować te wspaniałe 45 lat. Wasze dokonania są niezwykłe. Wielki szacunek należy się sportowcom, trenerom, działaczom, a także osobom wspierającym klub sportowy Start. Dzieje gorzowskiego sportu nieustannie są związane właśnie ze Startem. Wszyscy chwalimy się ich osiągnięciami. Gorzowscy paraolimpijczycy rozsławiają nasze miasto na całym świecie. Serdecznie gratuluję wam wszystkim wielkich osiągnięć sportowych. Jesteście dumą naszego miasta! – stwierdził przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski i dodał: - Władze samorządowe Gorzowa na przestrzeni ostatnich lat dokładają wiele wysiłku, żeby wspomagać gorzowski sport. Wspomnę, że obecnie realizowane są duże inwestycje w naszym mieście, jak między innymi budowa stadionu lekkoatletycznego czy hali widowiskowo-sportowej. Ponadto Rada Miasta w ubiegłym roku przyjęła stanowisko, które zakłada osiągnięcie finansowania sportu, nie wliczając w to inwestycji, na poziomie 1,5% budżetu miasta.

Do związku należy ponad stu sportowców, którzy reprezentują miasto i wojewodztwo w zawodach na szczeblach lokalnym, krajowym i międzynarodowym. - Świętując jubileusz nie sposób nie wspomnieć o Jerzym Jankowskim, wieloletnim prezesie Startu oraz moim serdecznym przyjacielu. To pod jego przewodnictwem, nie umniejszając znaczenia innych, ta machina poszła zdecydowanie do przodu – wspomniał przewodniczący Rady Miasta o nieżyjącym już były przewodniczącym Startu.

Aktualnie w ramach GZSN Start funkcjonuje osiem sekcji: lekkoatletyczna, łucznicza, szachowa, strzelectwa sportowego, tenisa stołowego, pływania, kolarstwa i ogólnorozwojowa.

Podczas uroczystości wręczono okolicznościowe odznaczenia i nagrody. Uroczystość uświetnił występ kwartetu wiolonczelowego oraz solowy występ Moniki Kuszyńskiej.Ocena: 0
Wyświetleń: 302 Dodał(a): zibi2