efektum
Pomysły na wakacje dla osób niepełnosprawnych 2021-08-05
Mazowieckie

Gdy nadchodzi tak długo wyczekiwany przez wszystkich okres wakacji, chyba każdy marzy o tym, by choć na chwilę uwolnić się od codzienności i obowiązków. Co zrozumiałe, podróżowanie po naszym wspaniałym kraju, pozwala na mile spędzony czas - w ciszy i spokoju. Każdy ma taką potrzebę, również osoby niepełnosprawne, które pokonując ograniczenia i bariery coraz swobodniej mogą wybierać się w podróże. Z myślą o nich, przygotowaliśmy krótki poradnik, dotyczący podróżowania i pomysłów na udany wypoczynek dla nich.

Na wstępie warto podkreślić, że samo planowanie i przygotowanie się do podróży, wymaga odpowiedniej ilości czasu i bardzo często wymaga sporo wysiłku. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja w tej kwestii, wydaje się być w przypadku osób niepełnosprawnych. Nie ma jednak przeszkód do pokonania - udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w Polsce z każdym rokiem stają się coraz lepsze i powszechniejsze. Dotyczy to zarówno samych środków transportu, jak i pobytu w obiekcie, czy też korzystania z atrakcji.

Nie da się ukryć, że w prawie każdym regionie w Polsce, osoba niepełnosprawna powinna w pełni cieszyć się niezwykle udanym czasem, związanym z wypoczynkiem. Są to zarówno morzegóry, czy też miasta, w których jest co zwiedzać.

O czym warto pamiętać, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i planujesz wakacyjny wyjazd?

Wszystko tak naprawdę rozpoczyna się z chwilą rozpoczęcia poszukiwania noclegu, w którym chciałbyś spędzić wakacje. Nie jest to takie proste, bo nie wszystkie obiekty noclegowe w Polsce są gotowe na przyjęcie osoby np. na wózku inwalidzkim. Najlepiej sprawdzi się podjazd, winda, czy też specjalnie przystosowane pokoje i łazienki. W ogłoszeniach obiektów w naszym portalu znajdziesz taką informację, jak: Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jeśli obiekt, który Cię zainteresował, ma taką informację, to śmiało możesz rezerwować w nim nocleg.

Z reguły, bardziej przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych są hotele, aniżeli hostele. Z reguły, tego typu noclegi mogą być nieco droższe, ale chyba lepiej jest zapłacić nieco więcej, by móc cieszyć się pełną wygodą.

Gdy już mamy zaplanowany i zarezerwowany nocleg, warto również odpowiednio wcześniej zaplanować sam transport. Nie każda osoba posiada swój własny samochód. Podróż bez barier w tym przypadku, odgrywa naprawdę niezwykłą rolę. Wystarczy podkreślić, że np. pociągi Intercity są praktycznie w pełni przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku niektórych przewoźników autobusowych. Warto odpowiednio wcześniej zrobić rozeznanie, czy komunikacja publiczna dociera w wybrane przez nas miejsce.

Planując wakacyjny wyjazd, warto również wziąć pod uwagę samą kwestię Twoich możliwości i oczekiwań. Wszystko to trzeba przemyśleć i przedyskutować. Musisz przede wszystkim zastanowić się nad tym, co chcesz robić i co zobaczyć podczas swoich wakacji. W takim przypadku warto zrobić listę miejsc, które chce się odwiedzić i uzyskać nieco więcej informacji na ich temat i tego, czy będziesz w stanie tam dotrzeć. Wszelkie informacje najlepiej jest uzyskać bezpośrednio u źródła.

Jak zorganizować udany urlop dla osoby niepełnosprawnej?

Pomysłów na udany urlop dla osób niepełnosprawnych jest naprawdę dużo. Jeśli wyruszamy w podróż z osobą pełnosprawną, na pewno będzie łatwiej. Nie oznacza to jednak, że jeśli pojedziesz sam, to sobie nie poradzisz. Wręcz przeciwnie. Większość wyjazdów możesz zorganizować na własną rękę, jednak są i takie propozycje, z których bezpiecznie możesz korzystać w ramach ofert przygotowanych przez specjalne instytucje, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi.

Wycieczki dla osób niepełnosprawnych

Coraz więcej biur podróży w Polsce ma w swojej ofercie specjalne wyjazdy, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tego typu wycieczki obejmują przede wszystkim popularne polskie miasta i atrakcje. Wszystko to odbywa się z zapewnieniem odpowiedniej opieki i transportu, umożliwiającego m.in. transport wózków. Nie jest ważny wiek, ani niepełnosprawność. Nawet jeśli poruszasz się o kulach, na wózku, czy z laską, możesz być pewien, że świat stoi przed Tobą otworem.


Wakacje w uzdrowisku


Warto podkreślić, że ta forma wypoczynku może stanowić idealną propozycję na wakacyjny wyjazd. W Polsce, w prawie każdym regionie znajduje się naprawdę duża liczba sanatoriów, przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Tego typu wyjazdy przede wszystkim idealnie wpisują się w trend zdrowego stylu życia, zwiększają świadomość osób w dziedzinie profilaktyki schorzeń i wczesnego reagowania na pojawiające się dolegliwości. Polskie uzdrowiska znajdują się w atrakcyjnych turystycznie miejscach, dlatego też pobyt tu na pewno będzie obfitował w różnorodne atrakcje, nie tylko lecznicze.


Planujesz wyjazd do sanatorium? Koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić


Wyjazd nad morze

Odpowiedni klimat, szum fal i niezwykłe wspomnienia - tego typu wyjazd może okazać się naprawdę wyjątkowy dla osoby niepełnosprawnej. Dlaczego? Jest przede wszystkim doskonałą okazją do relaksu. Powietrze morskie doskonale wpływa na samopoczucie i liczne schorzenia. Warto również podkreślić, że większość atrakcji, jak i obiektów się tu znajdujących jest przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych.

Wyjazd nad jezioro

Ta forma wypoczynku doskonale sprawdzi się na krótkie i spontaniczne wyjazd - w gronie przyjaciół lub znajomych. Wypoczynek nad jeziorami ma swoje atuty - przede wszystkim jest względnie płasko. Tego typu miejsca poleca się również rekonwalescentom i osobom z infekcjami dróg oddechowych.

A może zwiedzanie polskich miast?

Ta forma podróżowania doskonale sprawdzi się w przypadku osób niepełnosprawnych. W prawie każdym polskim mieście z powodzeniem można znaleźć obiekt, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzieje się to za sprawą dobrze przygotowanych hoteli, komunikacji publicznej i samych miejsc, które posiadają udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Miejsc wyjątkowych jest naprawdę sporo, dlatego też w dużej mierze to od Ciebie samego zależy, co zechcesz zobaczyć.

Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas pomysły, pozwolą miło spędzić czas osobom niepełnosprawnym bez żadnych przeszkód. Niepełnosprawność nie zamyka drzwi na świat. Dobra organizacja i chęci pozwolą poznać Polskę, a nawet i świat.https://www.nocowanie.pl/pomysly-na-wakacje-dla-osob-niepelnosprawnych.html
Ocena: 0
Wyświetleń: 219 Dodał(a): zibi2
Komentarze