efektum
Niepełnosprawni otworzyli własną galerio-kawiarenkę. Ważka Art-Café gotowa na przyjęcie gości! 2021-07-08
Dolnośląskie

To dla nas wyjątkowy dzień. Dzisiaj spełnia się nasze marzenie – podkreślała w piątek Teresa Antonowicz-Rak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy, podczas uroczystego otwarcia galerio-kawiarenki Ważka Art-Café. To właśnie w lokalu mieszczącym się na świdnickim Rynku niepełnosprawni podopieczni WTZ będą spełniać swoje marzenia o dorosłości i będą stawiać pierwsze kroki na rynku pracy.

Prowadzony przez Stowarzyszenie “Bliżej Ciebie” świdnicki Warsztat Terapii Zajęciowej daje szansę na rozwój 35 dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Uczestnicy realizują się w pracowniach artystycznej, technicznej, krawieckiej, florystycznej, informatycznej i w pracowni komunikacji społecznej. – W 2014 roku kierownictwo naszej placówki pomyślało o rehabilitacji zawodowej podopiecznych i rozważało otwarcie kawiarenki. Parę lat to trwało, ale jesienią 2019 roku nieodpłatnie otrzymaliśmy ten lokal i rozpoczęliśmy nasze działania – przywoływała Antonowicz-Rak. Wtedy też ruszyły starania związane z uruchomieniem kawiarni połączonej z galerią rękodzieła.

Przez długie miesiące stowarzyszenie organizowało wydarzenia charytatywne i kiermasze, których celem było pozyskanie środków na remont i wyposażenie lokalu. Inicjatywa uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i ogromnym wsparciem ze strony mieszkańców, firm i instytucji. Finansowe wsparcie przekazał również portal Swidnica24.pl. Poza datkami pieniężnymi pojawiły się dary rzeczowe, takie jak wyposażenie kuchni. Wysiłek włożony w przygotowanie lokalu przyniósł wymarzony efekt. 2 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie galerio-kawiarenki Ważka Art-Café. – Cieszę się, że pomimo pandemii i wielu trudności dotarliśmy do dnia dzisiejszego. Nie udało by się to bez Państwa pomocy – podkreślała w piątek Antonowicz-Rak, dziękując wszystkim za okazaną pomoc.

– Kawiarenka będzie miejscem praktyk zawodowych naszych podopiecznych. To tutaj nauczą się obsługi kelnerskiej, obsługi sprzętu AGD, obsługi kasy fiskalnej. Będzie to pierwszy krok do wyjścia na rynek pracy. Galerio-kawiarenka będzie też miejscem integracji dla naszych podopiecznych. To tutaj chcemy organizować warsztaty i spotkania. Chcemy, żeby właśnie tutaj społeczność Świdnicy poznała nas, jako grupę społeczną – mówiła kierownik WTZ.

Na przepyszną kawę do lokalu mieszczącego się na świdnickim Rynku będzie można wybrać się od poniedziałku, 5 lipca. Galerio-kawiarenka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00, a w soboty od 10.00 do 14.00.

Ocena: 0
Wyświetleń: 611 Dodał(a): zibi2