efektum
Bachledówka. Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych 2021-06-14
Małopolskie

Najpierw Msza św., potem spotkanie z motocyklistami i piknik rodzinny z wieloma atrakcjami. Na Bachledówce w niedzielę 13 czerwca miał miejsce Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Kielech, przełożony domu i proboszcz parafii. Zakonnik przywitał w imieniu wszystkich ojców paulinów uczestników Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, a także innych wiernych. Szczególnym momentem niedzielnej Eucharystii był sakrament Chrztu Świętego. Kapłan ochrzczone dzieci wziął na ręce i podniósł w prezbiterium bardzo wysoko, wówczas w świątyni rozległy się oklaski. Liturgię uświetniły siostry szarytki pracujące w zakopiańskim ośrodku prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Po Eucharystii na podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przed kościołem na Bachledówce czekali motocykliści z grupy Free Rider. Można było nawet skorzystać z krótkiej jazdy. Chętnych, aby poznać te głośne maszyny nie brakowało.

Potem wszyscy przenieśli się do Hotelu Bachledówka, gdzie miał miejsce program artystyczny w wykonaniu podopiecznych zakopiańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Nie brakło też grilla i atrakcji dla dzieci jak np. malowanie twarzy, strzelanie z łuku, czy korzystanie ze zjeżdżalni dmuchanych. Przed Hotelem Bachledówka na uczestników Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych czekali też z nowoczesnym wozem strażackim druhowie z OSP Czerwienne Górne.

- To był dla nas trudny rok, chcemy jak najszybciej wrócić do normalności i realizować nasze plany, związane choćby z budową domu dla osób niepełnosprawnych, które po śmierci rodziców zostają same - mówi Elżbieta Wydra, dyrektor administracyjny zakopiańskiego koła.

Piotr Lubowiecki, przewodniczący Zarządu Koła Zakopane Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną podkreśla, że placówka jako jedyna na Podhalu prowadzi zajęcia ze wspomagania dla dzieci w wieku szkolnym od pierwszej do trzeciej klasy. Placówka prowadzi jeszcze zajęcia dla starszych dzieci w różnych grupach, a także dla osób dorosłych. - Jesteśmy jednym ze 120 kół Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jednym z naszych problemów jest fakt, że przegrywamy ze szkołami prowadzącymi normalne zajęcia, nie działa u nas w pełni Karta Nauczyciela, nasi bardzo oddani i wykwalifikowani pedagodzy są stratni finansowo - podkreśla Piotr Lubowiecki.

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych wsparli: Hotel Nosalowy Dwór Resort & Spa, Hotel &Spa Bachledówka, Chełmecki Krzysztof Firma Handlowa,"Rojmax" Mateusz Dopieralski, Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski, OSP Czerwienne Górne, Iglotex Dystrybucja Polska Sp.zo.o., FPH Karpiel s.c. Andrzej Karpiel, Jakub Karpiel, Henry Cruse Sp.zo.o. ,PHU "Anuś" Andrzej i Zofia Zwijacz, WC Service Mariusz Lebitowski, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Ciuciu Cukier Artist.

Ocena: 0
Wyświetleń: 244 Dodał(a): zibi2
Komentarze