efektum
\"Dobry Start\" 300+ - zmiany w programie. Kiedy wchodzą w życie? 2021-06-02
Mazowieckie
Prezydent podpisał nowelizację ustawy dotyczącą programu 300+. To oznacza, że zapowiadane przez rząd zmiany wkrótce wejdą w życie. Na czym one polegają? Na co muszą przygotować się rodzice korzystający ze wsparcia państwa? Kiedy ruszy nabór wniosków?
Zmiany w programie 300+Wnioski o "Dobry start" będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a realizacją programu zajmie się ZUS, a nie – jak obecnie – samorządy. Tak przewiduje nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Do tej pory o świadczenie można było występować w tych samych instytucjach, w których składano wniosek o 500+: urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie.
Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej efektywności w realizacji programów skierowanych do rodzin z dziećmi.
Nowelizacja przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie, zgodnie z którym wnioski o świadczenie "Dobry start", czyli tzw. wyprawkę szkolną, będą składane wyłącznie przez internet. Dotychczas było to możliwe także bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
Dobry Start - kiedy można składać wnioski?Wiceminister rodziny Barbara Socha w połowie maja przekazała PAP, że resort chce, aby wnioski o "Dobry start" były składane tylko online już od tego roku. Nabór wniosków ruszy 1 lipca.
Ustawa zakłada ponadto, że tego programu nie będą już realizowały samorządy, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Rząd przekonuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w latach 2021-2031 koszty obsługi programu "Dobry start" będą niższe o blisko 488 mln zł.
Dobry Start - dla kogo Świadczenie "Dobry start" jest wypłacane raz w roku w kwocie 300 zł na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Wsparcie przysługuje uczącym się dzieciom, które nie przekroczyły 20 roku życia. Niepełnosprawni uczniowie mogą z niego korzystać o 4 lata dłużej. Programem nie są objęci studenci, przedszkolaki oraz dzieci uczęszczające do tzw. zerówek. Obecnie beneficjentami Dobrego Startu jest ok. 4,45 mln dzieci.

Ocena: 0
Wyświetleń: 221 Dodał(a): zibi2
Komentarze