efektum
Płocki samorząd pomoże niepełnosprawnym w aktywizacji zawodowej 2021-04-26
Mazowieckie
Samorząd Płocka będzie wspierał osoby niepełnosprawne w podejmowaniu pracy. Pomóc w tym ma utworzony Zakładu Aktywności Zawodowej przy specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Niepełnosprawni zdobędą w nim nie tylko nowe umiejętności, ale również stałe zatrudnienie.

Zakład aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych powstaje przy specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ulicy Lasockiego w Płocku. Ma pomóc w odnalezieniu się na rynku pracy osób do tej pory wykluczonych. Sam zakład zatrudni na początek 20 osób. - Jest możliwe spełnienie tutaj marzeń rodziców, jak i dzieci z niepełnosprawnościami, że w drugim ośrodku w kraju powstaje taki zakład aktywności - powiedział Robert Kowalski, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku.
Niepełnosprawni będą przede wszystkim pracować na rzecz ośrodka oraz miasta. To praca przy zieleni miejskiej, porządku, czy pomoc w organizacji imprez i przedsięwzięć miejskich. Ale nie tylko, bo ilość świadczonych usług przez zakład będzie zależna od potrzeb samych niepełnosprawnych. - Znalezienie pracy dla tych osób, które kończą szkołę nie jest łatwe. Dlatego wspólnie pomyśleliśmy o takim projekcie - Cezary Dusio, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.
Zgodę na utworzenie ośrodka wyraził samorząd województwa. Teraz czeka na środki, które mają wpłynąć z urzędu marszałkowskiego na rozpoczęcie działalności. W przyszłości zakład ma się jednak finansować sam. - Osoby niepełnosprawne kończące szkołę będą mogły znaleźć po prostu pracę, będą mogły nie tylko, co jest bardzo istotne zarobić na swoje utrzymanie, odnaleźć się na rynku pracy ale normalnie funkcjonować w społeczeństwie - powiedział Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.
Obecnie trwają ostatnie formalności niezbędne do rozpoczęcia działalności Zakładu. Jeszcze wiosną ma ruszyć rekrutacja do pracy. Zatrudnienie na początek znajdzie tu 16 absolwentów ośrodka przy ulicy Lasockiego oraz 4 osoby, które skończyły inne placówki.
Ocena: 0
Wyświetleń: 502 Dodał(a): zibi2