efektum
Rząd nie szczepi szybciej osób z niepełnosprawnościami, choć są bardziej narażone. „Takie jest życie” 2021-04-23

Osoby z niepełnosprawnościami są bardzo zagrożone powikłaniami i śmiercią w wyniku COVID-19, szczególnie te z zespołem Downa. Ale szczepieni szybciej nie będą. Rząd mówi: takie jest życie. "Ludzie, którzy szli pod sztandarem »za życiem«, chyba zgubili ten sztandar gdzieś po drodze"

20 kwietnia rząd ogłosił nowy harmonogram szczepień. Kolejne roczniki dopuszczone do rejestracji będą uwalniane szybciej. Do 9 maja e-skierowania mają być dostępne dla wszystkich pełnoletnich osób mieszkających w Polsce.

Otwarcie rejestracji brzmi w ustach rządu jak rychły termin szczepienia, ale wcale tego nie oznacza. Terminy wciąż mogą być odległe, a wiele osób będzie pewnie pielgrzymować do innych miejscowości po szybsze szczepienie.

Niezależnie od tego rząd oficjalnie dopuścił też praktykę, która nieoficjalnie trwa od dawna – „polowania” na dawki szczepionek, które mogą się zmarnować. Osoby, które dowiedzą się, gdzie zostały nadmiarowe dawki albo dość cierpliwe, żeby wyczekiwać pod szpitalem, będą mogły się szczepić poza oficjalnymi zapisami.

Wszystkie te zmiany, które puszczają masę Polaków w wyścig po szczepionki, całkowicie pominęły tych, którzy mają na swojej drodze najwięcej przeszkód, a przy tym są najbardziej zagrożeni wirusem. Badania pokazują, że osoby z niepełnosprawnościami są w krytycznej sytuacji.

Śmiertelnie zagrożone

W Stanach Zjednoczonych przeanalizowano przypadki ponad 64 milionów pacjentów i wykazano, że niepełnosprawność intelektualna jest, zaraz po wieku, najsilniejszym czynnikiem ryzyka do zachorowania na Covid-19 i zgonu w jego wyniku.

U pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną częstość występowania Covid-19 była ponad trzy razy wyższa niż w przypadku osób bez niepełnosprawności (3,1 proc. do 0,9 proc.).

Osoby z niepełnosprawnościami z rozpoznanym zakażeniem częściej trafiały do szpitala (63,1 proc. do 29,1 proc.), częściej na oddział intensywnej terapii (14,5 proc. do 6,3 proc.) oraz ponad dwa razy częściej umierały w wyniku zakażenia (8,2 proc. w porównaniu z 3,8 proc.).

Badania wskazują też na 4-krotnie większą konieczność hospitalizacji po zakażeniu COVID i 10-krotnie większe ryzyko śmierci u osób z zespołem Downa.

Badań i analiz, które pokazują szczególne zagrożenie wynikające z niepełnosprawności, jest więcej (KaliforniaNowy York). Nie tylko w USA.

Według danych brytyjskiego Głównego Urzędu Statystycznego (Office for National Statistics), ponad 30 tys. osób z prawie 51 tys. zmarłych między styczniem i listopadem 2020 roku było niepełnosprawnych. Ryzyko śmierci okazało się dla osób z poważną niepełnosprawnością trzy razy większe niż dla osób bez takich niepełnosprawności.

Wniosek jest jeden: pacjenci z niepełnosprawnością rozwojową i intelektualną są szczególnie narażeni na zarażenie, ciężki przebieg oraz śmierć w wyniku choroby i powinni być grupą priorytetową jeśli chodzi o dostęp do szczepień. I są: w Stanach, Niemczech, Izraelu, Wielkiej Brytanii…

W Polce rząd jest głuchy na argumenty i mówi osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom „takie jest życie”.

„Takie jest życie”

„Wbrew temu, co sugeruje rząd, problemu szczepienia osób z niepełnosprawnościami nie zaczęto sygnalizować w ubiegłym tygodniu. O szczepienia zabiegamy od zeszłego roku” – tłumaczy Katarzyna Roszewska, prawniczka i ekspertka z zakresu zabezpieczenia społecznego, zajmująca się statusem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, mama osoby z autyzmem.

W listopadzie 2020 interpelację w tej sprawie złożyła posłanka Iwona Hartwich, w grudniu o szczepienia dla osób z niepełnosprawnością wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Apelowało Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, działacze społeczni. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną opublikowało oświadczenie, w którym żąda jak najszybszego uwzględnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną w programie szczepień. 16 kwietnia dopytywany na Twitterze Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik poinformował, że kilkakrotnie wystąpił do rządu z pismem o szczepienie osób z niepełnosprawnościami, interweniowała też minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.


Ocena: 0
Wyświetleń: 560 Dodał(a): zibi2