efektum
Niepełnosprawni mogą korzystać z pomocy asystentów w rozszerzonej formie 2021-02-08
Mazowieckie

Program Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej, który, realizuje w Siedlcach Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, został w tym roku rozszerzony o większy zakres godzinowy. Jego realizacja będzie przebiegać podobnie jak w roku ubiegłym, z tą różnicą, że uczestnicy programu będą mogli korzystać z pomocy asystentów dwukrotnie dłużej.

– Podobnie jak w roku 2020 tego rodzaju wsparcie będzie dotyczyło trzydziestu osób niepełnosprawnych, ale zwiększy się liczba godzin. W ubiegłym roku tych godzin w miesiącu, kiedy osoba niepełnosprawna mogła korzystać z pomocy asystenta, było do wykorzystania trzydzieści. Natomiast w roku 2021 godzin do zrealizowania będzie dla każdej osoby niepełnosprawnej sześćdziesiąt – wyjaśnia Adam Kowalczuk, dyrektor MOPR-u w Siedlcach.

Warto przypomnieć, że asystent nie jest opiekunem dla osoby niepełnosprawnej, ale może jej pomagać jako towarzysz, np. podczas wizyty u lekarza, w galerii sztuki, muzeum czy też w załatwianiu spraw urzędowych, itp. Charakterystyczne jest to, że o wszystkim decyduje wtedy osoba niepełnosprawna, a asystent ma za zadanie czuwać nad realizacją jej zamierzeń.

Ocena: 0
Wyświetleń: 182 Dodał(a): zibi2
Komentarze