efektum
Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie chcą mieć możliwość wcześniejszego szczepienia na COVID-19 2021-01-14
Mazowieckie
Seniorzy i nauczyciele znajdują się w tzw. pierwszej grupie, która już niebawem będzie mogła skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19. O dopisanie do niej apelują też osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie. – Kto się nimi zaopiekuje, jeśli opiekun ciężko przechoruje koronawirusa? – pyta Agnieszka Jóźwicka, mama niepełnosprawnego pięciolatka. Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że cały czas trwają analizy dotyczące włączenia innych grup jako priorytetowych w kolejce do szczepień.

  • Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce pod koniec grudnia. Już od 18 stycznia mają rozpocząć się szczepienia osób z tzw. grupy pierwszej. O dopisanie do tej grupy apeluje środowisko osób z niepełnosprawnością
  • – Osiem na dziesięć kobiet wychowuje niepełnosprawne dzieci samotnie. Są też dorośli niepełnosprawni i ich opiekunowie, którzy są dla nich jedynym "oknem na świat" - mówi Onetowi Agnieszka Jóźwicka
  • - Nastąpiło jakieś przeoczenie. Znów osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie są można powiedzieć "niewidzialni" – komentuje posłanka KO Iwona Hartwich
  • - Trwają analizy rządu dotyczące możliwości włączenia innych grup jako priorytetowych w kolejce do szczepienia. Jeśli zapadną decyzję w tej sprawie, resort poinformuję opinię publiczną – przekazało Ministerstwo Zdrowia
  • Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Agnieszka Jóźwicka ma pięcioletniego syna. Olinek cierpi na mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe i wrodzoną wadę nerek. Wymaga ciągłej rehabilitacji, co w dobie pandemii koronawirusa nie jest łatwe.

- Gdy mieliśmy pierwszy, trzymiesięczny lockdown i siedzieliśmy z nim w domu, rehabilitowałam go sama online, konsultując się z terapeutami. Efekt był taki, że podwichnęły mu się biodra. Takie są skutki, gdy nie ma profesjonalnej fizjoterapii – mówi Onetowi pani Agnieszka. – Podwichnięcie bioder jest bardzo bolesne. Jesteśmy też na prostej drodze, jeżeli nie uda nam się tego szybko odkręcić, do operacji za kilkaset tysięcy złotych – dodaj.

Środowisko osób z niepełnosprawnością apeluje o szybszy dostęp do szczepień

Olinek pilnie potrzebuje więc stałej, intensywnej rehabilitacji. Byłoby o nią o wiele łatwiej, gdyby jego mama została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Taką możliwość, podobnie jak inne osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie, będzie jednak miała dopiero za kilka miesięcy, bo nie trafiła do pierwszej grupy zakwalifikowanej do szczepień.

Trzeba pamiętać, że osiem na dziesięć kobiet wychowuje niepełnosprawne dzieci samotnie. Są też dorośli niepełnosprawni i ich opiekunowie, którzy są dla nich jedynym "oknem na świat", będąc nie tylko rodzicem, ale też pielęgniarką. Kto się nimi zaopiekuje, jeśli opiekun ciężko przechoruje koronawirusa? Nie mówię już o śmierci opiekuna, ale o przypadku gdy pójdzie do szpitala – podkreśla Agnieszka Jóźwicka. – Z drugiej strony, co się stanie, jeśli taka niepełnosprawna osoba zakażona koronawirusem trafi do przepełnionego szpitala? Trudno mi sobie wyobrazić to, że będzie miała 24-godzinną fachową opiekę – dodaje.

Stąd apel do rządzących o dołączenie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów do pierwszej grupy, która już niebawem będzie mogła zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Przypomnijmy, że są w niej m.in. seniorzy czy nauczyciele.

- Ogólnie można mówić o grupie około 3,5 mln osób, ale proszę pamiętać, że z tego odejdzie ogromna liczba dzieci, które nie mogą być szczepione, a także osoby niepełnosprawne, które nie będą mogły być zaszczepione z powodów zdrowotnych czy innych przeciwwskazań – zaznacza pani Agnieszka. – Chodzi też o osoby chętne, które będą chciały się zaszczepić, bo wiadomo, że wielu niepełnosprawnych zwyczajnie się boi różnych powikłań – dodaje.

Posłowie opozycji także apelują do Ministerstwa Zdrowia

Agnieszka Jóźwicka napisała też petycję w tej sprawie. Można ją znaleźć w internecie. Do tej pory podpisało ją ponad tysiąc osób.

Środowisko osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów może także liczyć w tej sprawie na wsparcie sejmowej opozycji. O umożliwienie tej grupie szybszych szczepień przeciwko COVID-19 już od jakiegoś czasu apeluje m.in. posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich.

Ocena: 0
Wyświetleń: 220 Dodał(a): zibi2
Komentarze