efektum
Niepełnosprawni – czy powinni się znaleźć w grupie „1” szczepień? 2021-01-13
Mazowieckie

Niepełnosprawni i ich opiekunowie chcą by rząd uwzględnił ich w grupie „1” szczepień przeciw COVID-19. Mama niepełnosprawnego dziecka napisała w tej sprawie petycję. Podpisało się pod nią blisko 1 tys. osób.

Wczoraj informowaliśmy, że Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym", napisała do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo w sprawie szczepień personelu i podopiecznych zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, pielęgniarskiej, domowej opieki długoterminowej oraz opieki długoterminowej w zakresie domowej wentylacji mechanicznej. Prezes Koalicji - Magdalena Osińska-Kurzywilk zwróciła się do ministra zdrowia z prośbą o wyjaśnienie, czy w przedstawionym w grudniu 2020 roku planie szczepień uwzględniono wszystkich pacjentów objętych opieką długoterminową i personel, który się nimi zajmuje.

O przeanalizowanie kolejności szczepień apelował do rządu także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Kiedy powinni być szczepieni niepełnosprawni i ich opiekunowie?

Autorka petycji Agnieszka Jóźwicka, mama niepełnosprawnego Olinka stoi na stanowisku, że osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie powinni być szczepieni w grupie „1”. „Osoby z niepełnosprawnościami są w grupie niezwykle wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem i ciężkim jego przebiegiem. To osoby często o obniżonej odporności, ze schorzeniami układu krążeniowo-oddechowego, niewydolnością nerek, oraz niepełnosprawnościami tzw. Sprzężonymi. To także osoby, które często z uwagi na trudności poznawcze mają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę przeciw zakażeniu SARS-CoV-2. To również osoby, które z przyczyn zdrowotnych często nie mogą nosić masek chroniących ich przed zachorowaniem, a również zabezpieczających ich otoczenie przed tymże” - napisała w petycji. Mama podnosi również, że od marca 2020 roku osoby z niepełnosprawnościami w znacznym stopniu mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarskich, niezbędnych badań oraz fizjoterapii. „Wielospecjalistyczna opieka jest niezbędna, by nie pojawił się regres w schorzeniach osób z niepełnosprawnościami, a w skrajnych przypadkach, by miały szansę nadal żyć” - stwierdza Jóźwicka.

Osoby podpisane pod petycją proszą także o to, by szczepieniami w grupie „1” objąć opiekunów osób niepełnosprawnych. „Opiekunowie ci to często jedyne osoby, które mogą się zająć swoimi podopiecznymi. Osiem na dziesięć kobiet w Polsce wychowuje swoje ciężko niepełnosprawne dziecko samotnie, nie mając wsparcia w ojcu dziecka i najbliższej rodzinie. Czuwają nad nimi 24h na dobę, pełniąc rolę nie tylko rodzica, ale i pielęgniarza, i fizjoterapeuty. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której ów opiekun zachoruje na covid i będzie wymagał hospitalizacji, nie mówiąc już o ryzyku zgonu. Kto wówczas zajmie się jego podopiecznym? Kto weźmie na siebie ciężar i odpowiedzialność za ciężko chorą, całkowicie niesamodzielną osobę?” - pyta autorka w petycji.

Interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie napisała posłanka Koalicji Obywatelskiej i mama niepełnosprawnego dziecka Iwona Hartwich.

Ocena: 0
Wyświetleń: 174 Dodał(a): zibi2
Komentarze