efektum
„Zakupy bez barier” – wsparcie dla niepełnosprawnych ze stolicy Wielkopolski 2020-11-23
Wielkopolskie, Poznań
Akcja prowadzona jest przez miasto Poznań i Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Polegająca na wsparciu osób z niepełnosprawnościami mieszkającymi w Poznaniu. Pomoc obejmuje kupowanie najpotrzebniejszych leków, żywności oraz środków czystości.

Usługa „Zakupy bez barier” ma chronić przed koniecznością wychodzenia z domów mieszkańców Poznania, którzy są szczególnie narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem.

Z akcji mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat, mieszkają w Poznaniu i samotnie prowadzą gospodarstwo domowe. Usługa dostępna jest też dla poznaniaków i poznanianek powyżej 60 roku życia, którzy samotnie prowadzą gospodarstwo lub mieszkają z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną.

Aby zgłosić potrzebę zakupów, wystarczy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Numer telefonu to 61 646 33 44, biuro czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 20.00. Osoby z niepełnosprawnościami mogą też wysłać SMS pod numer 783 944 112 lub mail na adres: pk@um.poznan.pl

– informuje urząd miasta.

Dostarczenie podstawowych, codziennych produktów i leków jest bezpłatne, ale koszt zamówionych zakupów pokrywa zainteresowany i nie może on przekroczyć kwoty 200 zł. Osoba zamawiająca powinna podać swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu.

Operator przekaże zebrane informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i przeprowadzi krótki wywiad dotyczący potrzeb. Rozmowa pozwoli określić, jakie konkretnie zakupy są potrzebne i na kiedy

– informują organizatorzy.

Wolontariusz po zrobieniu zakupów rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Całość wykonania usługi zakończy koordynator wolontariuszy, który skontaktuje się z kupującym i upewni się, że wszystko zostało zrealizowane poprawnie.

Żaden wolontariusz miejskiego programu nie będzie pukał do domu osoby kupującej bez wcześniejszego zgłoszenia zapotrzebowania na usługę – to osoba, która potrzebuje zakupów, musi zawsze wykonać pierwszy krok.

Ze wsparcia w czasie pandemii mogą też skorzystać seniorzy, którzy skończyli 70 lat oraz niepełnosprawni w ramach rządowego programu, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. W tym przypadku również osoba nie płaci za pomoc – jedynie za zakupy lub leki.

Zainteresowani mogą zgłaszać się za pośrednictwem bezpłatnej infolinii – 22 505 11 11.

Ocena: 0
Wyświetleń: 545 Dodał(a): zibi2