efektum
Interwencje Czytelników. Zapomniano o niepełnosprawnych. Pozostawiono nas w czterech ścianach domów 2020-10-19
Podkarpackie
- Zapomniano o niepełnosprawnych. Seniorom przywrócono specjalne godziny na zakupy, o nas choć już na wiosnę postulowaliśmy, żeby nas w nich też ujęto, nikt nie pomyślał. Ludzie niepełnosprawni mają różne dysfunkcje organizmu i są bardziej narażeni na zarażenie. Pozostawiono nas samych sobie, w czterech ścianach domów – przekazał nam rozżalony, niepełnosprawny mieszkaniec Mielca.

Osoba, z którą rozmawialiśmy jest po złamaniu kręgosłupa szyjnego, ma porażenie czterokończynowe, problemy z oddychaniem. Porusza się tylko na wózku.

- Dla mnie najmniejsza infekcja dróg oddechowych może skończyć się pod respiratorem – podkreśla nasz rozmówca. – Osoby niepełnosprawne były i są dyskryminowane.

Jak stwierdza dalej osób niepełnosprawnych z rożnymi dysfunkcjami jest dużo, a wśród nich są młodzi. 20 czy 30- latek może być bardziej chory niż 70-latek.

- Niepełnosprawni unikają kontaktów, a teraz przy pandemii jeszcze bardziej. Siedzą w czterech ścianach domów, dokucza im   samotność i różne depresje. My też chcemy normalnie żyć i być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa – oznajmia mieszkaniec Mielca.

Przypomnimy, że godziny dla seniorów obowiązują od 10.00 do 12.00 od poniedziałku do piątku i dotyczą osób po 60 roku życia. Można z nich korzystać w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach, na poczcie.

Warto rozszerzyć je na osoby niepełnosprawne. To nic nie kosztuje, a pozwoliłoby tym osobom, tak jak seniorom, robić zakupy w sposób bezpieczniejszy.


Ocena: 0
Wyświetleń: 421 Dodał(a): zibi2
Komentarze