efektum
Co oznaczają kolory okładek paszportów? 2019-10-24
Mazowieckie
Paszport jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo. Dzięki niemu możliwe jest podróżowanie za granicę. Na świecie istnieją okładki paszportów w czterech kolorach: bordowej, granatowej, zielonej i czarnej. Co oznaczają te kolory i które kraje się z nimi posługują?
Bordową okładkę mają paszporty wydawane w Unii Europejskiej, ale podobną barwą posługują się też państwa należące do Wspólnoty Andyjskiej, czyli Boliwia, Kolumbia, Ekwador i Peru.
Granatowe paszporty wydawane są obywatelom USA i państw na Karaibach. Oprócz tego wydawane są w Syrii i krajach należących do organizacji Wspólny Rynek Południa: Argentynie, Brazylii, Urugwaju, Paragwaju. Wyjątkiem jest Wenezuela - tam wydawane są paszporty z bordowymi okładkami.
W krajach islamskich obowiązują paszporty z okładkami w kolorze zielonym. Kolor ma tutaj znaczenie religijne, zieleń to "ulubiony kolor Mahometa". Zielone okładki paszportów są także wydawane w niektórych państwach Afryki, np. Nigrze i Senegalu.
Czarna okładka używana jest w Botswanie, Zambii i Nowej Zelandii. Ten kolor wybierają kraje, które mają czerń na fladze lub innych symbolach.
Paszport – informacjePolski paszport zawiera takie dane jak: imię (lub imiona), nazwisko, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć, wizerunek twarzy, podpis (wyjątek stanowią dzieci do 13. roku życia oraz niepełnosprawni niezdolni do samodzielnego podpisu), numer PESEL, datę wydania i datę końca ważności paszportu, serię i numer dokumentu oraz informację, o tym jaka instytucja wydała paszport.
Od 2009 roku w paszportach zaczęto umieszczać dwie dane biometryczne, wizerunek twarzy oraz odciski palców, które może odczytać komputer. Wcześniejsze paszporty nie posiadają żadnych tego typu danych.
Polski paszport ma formę książeczki z 40 stronami. Dla osób poniżej 13. roku życia ważny jest przez 5 lat. Dla wszystkich obywateli powyżej tego wieku, jego ważność wynosi 10 lat od terminu wydania.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/co-oznaczaja-kolory-okladek-paszportow/18n3egq

Ocena: 0
Wyświetleń: 178 Dodał(a): zibi2
Komentarze