efektum
Niepełnosprawność na co dzień: Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są niezbędne 2020-10-07
Śląskie
Dla osób niepełnosprawnych posiadających kartę parkingową uprawniającą ich do parkowania na specjalnie wyznaczonych miejscach parkingowych, takie udogodnienie, jest bardzo ważne. Zaparkowanie bowiem pojazdu na wiecznie zatłoczonych parkingach graniczy z cudem, nie mówiąc już o tym, że dla osoby z niepełnosprawnością istotne jest to, aby pojazd zaparkowany był jak najbliżej wejścia do danego obiektu.

Ostatnimi czasy takich miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych w Cieszynie pojawia się coraz więcej, są na parkingach przed urzędami, siedzibami stowarzyszeń, marketami itd. Można natknąć się na miejsce usytułowane w trudno dostępnym zaułku, jednak większość z nich jest łatwo dostępna, a ich przestronność pozwala niepełnosprawnym na swobodne wsiadanie i wysiadanie z pojazdu co znacznie ułatwia niepełnosprawnym oraz ich opiekunom bezpieczne dotarcie do wybranego punktu.
W naszym mieście nie brakuje również parkingów należących do wspólnot mieszkaniowych i na nich można również dostrzec wyznaczone miejsca parkingowe na których parkują swoje pojazdy niepełnosprawni mieszkańcy.
Aby takie miejsce zostało wyznaczone i oznakowane niezbędne jest wystąpienie przez mieszkańca posiadającego kartę parkingową z wnioskiem o wyznaczenie takiego miejsca do firmy zarządzającej sprawami Wspólnoty, a następnie każdy z właścicieli znajdujących się w danym budynku mieszkań otrzymuje deklarację, w której akceptuje bądź odrzuca uchwałę, dzięki której owe miejsce ma być wyznaczone.

W przypadku parkingów należących do wspólnot mieszkaniowych na wyznaczenie takiego miejsca parkingowego musi wyrazić zgodę ponad połowa właścicieli mieszkań. Z wypowiedzi pracownika firmy prowadzącej sprawy wspólnot mieszkaniowych w naszym mieście ze zgodą na wyznaczenie na przyblokowych parkingach miejsc dla niepełnosprawnych nie ma większych problemów.
Czy do końca jest to zgodne z prawdą? Na ile mieszkańcy rozumieją potrzeby i ograniczenia niepełnosprawnych? Okazuje się że te pytania nie są bezpodstawne , ponieważ tylko piętnastu właścicieli mieszkań jednej ze wspólnot mieszkaniowych w naszym mieście odpowiedziała pozytywnie na prośbę niepełnosprawnego mieszkańca bloku o wyznaczenie takiego miejsca, dziesięć odpowiedzi było negatywnych natomiast pozostali właściciele wstrzymali się od głosu w wyniku czego dwie osoby niepełnosprawne posiadające auta oraz uprawnienia do korzystania z miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych mają do dyspozycji tylko jedno miejsce, co przy niewielkim parkingu i dużej liczbie parkujących nań aut stanowi duży problem.
Od kilku lat istnieją plany rozbudowy tegoż parkingu, jednak z różnych powodów realizacja ich jest przekładana z roku na rok i między innymi z tego powodu część lokatorów zdecydowała się na zablokowanie uchwały.

Planowana rozbudowa ma odbyć się w 2021 roku, czy dojdzie do skutku nie wiadomo, a do tego czasu o bezpieczeństwie i wygodzie w trakcie parkowania oraz wsiadania i wysiadania z pojazdu niepełnosprawni mieszkańcy mogą sobie tylko pomarzyć.

Ocena: 0
Wyświetleń: 256 Dodał(a): zibi2
Komentarze