efektum
Skuter elektryczny i wózek elektryczny ze wsparciem od państwa 2020-10-02
Mazowieckie

Skuter elektryczny czy wózek elektryczny. Oba pojazdy umożliwiają szybką komunikację. Istnieje możliwość uzyskania na nie dofinansowania.

Niepełnosprawni muszą się codziennie mierzyć z licznymi utrudnieniami w życiu. Nie przystosowana do ich potrzeb przestrzeń publiczna czy domy, stanowią stałą prozę życia. Państwo postanowiło im choć trochę pomóc w tym trudzie. W naszym artykule przedstawimy, co należy zrobić, aby dostać pieniądze na skuter lub wózek elektryczny.

Jakie pojazdy klasyfikują się na dofinansowanie odpowiada sam ustawodawca: skuter o napędzie elektrycznym to czterokołowy lub trzykołowy pojazd, także składany, pełniący funkcję wózka inwalidzkiego przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej ruchowo do poruszania się; skuter wyposażony jest m.in. w oddzielną, nastawną kolumnę kierownicy.

Aby zostać wziętym pod uwagę w procesie rozpatrywania wniosków, trzeba spełnić szereg wymagań. Są one standardem przy tego typu wnioskach:

  • posiadać znaczny stopień niepełnosprawności / orzeczenie o niepełnosprawności,
  • mieć mniej niż 18 lat / wiek aktywności zawodowej / być zatrudnionym,
  • posiadać problemy z poruszaniem się samodzielnie,
  • uzyskać zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie skutera o napędzie elektrycznym lub wózka ręcznego z oprzyrządowaniem elektrycznym.

Jak wynika z przytoczonych danych, większość niepełnosprawnych osób, kwalifikuje się do uzyskania wsparcia w formie dopłaty.

Jeśli spełnia się powyższe wymagania, należy zebrać potrzebne dokumenty. Nie jest ich jednak dużo. W ich skład wchodzą:

  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • zgoda lekarska na pojazd elektryczny,
  • potencjalną cenę (fakultatywnie),
  • dokument potwierdzający opiekę prawną (fakultatywnie),
  • akt urodzenia dziecka (fakultatywnie).

Posiadając komplet dokumentów, udajemy się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w celu ich złożenia.

Skuter elektryczny lub wózek elektryczny – kwota dofinansowania

Kwota uzyskanych pieniędzy może się różnić w zależności od realizatora. Uzyskana suma zostanie uzasadniona, jednak nie może przekroczyć 7500 złotych. Pozwala to na zakup dobrej jakości sprzętu, który będzie ułatwieniem w życiu. Pamiętajmy! 25% ceny brutto musi zostać opłacona przez nas. Zatem pieniądze z PFRON nie pokrywają całości zakupu.

Jeśli będziesz potrzebować następnego dofinansowania istnieje taka możliwość. Musisz jedynie odczekać 3 lat, rozpoczynając od następnego roku kalendarzowego, w którym uzyskałeś pieniądze.

Ocena: 0
Wyświetleń: 295 Dodał(a): zibi2
Komentarze