efektum
Niepełnosprawni z pracą, w dobie pandemii, nie mają lekko. Jak ich wspierać? 2020-09-09
Kujawsko-pomorskie
W czasie epidemii koronawirusa wiele osób z orzeczeniem o niepełnosprawności straciło zatrudnienie. O tym, jak wspierać osoby z niepełnosprawnością w pracy, mówili uczestnicy konferencji, która odbyła się w Grudziądzu. Organizatorami spotkania byli: Okręgowy Inspektor Pracy, prezydent miasta, a także dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ze względu na pandemię, wydarzenie odbyło się bez udziału gości i z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Niepełnosprawni, ale potrzebni. Tak właśnie chcą się czuć osoby, dla których los nie był łaskawy. - Mogę przede wszystkim pomóc osobie niepełnosprawnej i to jest taka pomoc „z pierwszej ręki”, ponieważ sam od urodzenia jestem osobą niepełnosprawną i wiem, czego osoba niepełnosprawna potrzebuje i oczekuje, bo sam mam takie same lub podobne problemy - podkreśla Jakub Kowalczyk, pełnomocnik osób niepełnosprawnych, pracuje w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu.
Osoby z niepełnosprawnościami mimo różnych ograniczeń, w swoją pracę wkładają całe serce. Dla wielu z nich jest to swoista rehabilitacja.

Praktycznie nie ma lepszej formy rehabilitacji osób niepełnosprawnych, jak praca i włączenie ich w nurt życia społecznego i zawodowego. To dla nich nie tylko pieniądze, bo są one tutaj namiastką tego życia społecznego, natomiast przede wszystkim jest to ta wartość dodana, jaką jest akceptacja społeczna. Oni czują się przez to dowartościowani, bezpieczni czują że mogą coś od siebie dać dla środowiska

- uważa Wacław Szramowski ze Spółdzielni Socjalnej „Perspektywa” w Łasinie.

Ważne jednak, by i środowisko o nich dbało. Dlatego od lat Państwowa Inspekcja Pracy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyglądają się zakładom, w których pracują osoby z dysfunkcjami. - My to sprawdzamy na co dzień. Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, znakomicie znają te wymagania. Zakład, który ma osoby niepełnosprawne, nie musi być dostosowywany do wszystkich niepełnosprawności, jakie istnieją, tylko do tych konkretnych osób, które zatrudnia. zaznacza Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy.

By niwelować bariery związane z kwestią zatrudniania osób niepełnosprawnych, konieczna jest także nieustanna edukacja. Stąd m.in. konferencja zorganizowana w grudziądzkiej „Marinie”.

Poznanie uprawnień osób niepełnosprawnych, jak i obowiązków, jakie spadają na pracodawcę płynące z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, są bardzo ważne i ja się bardzo cieszę, że dzisiaj podczas tej konferencji będzie możliwość poznania tego wszystkiego, a także będzie możliwość liczenia na wsparcie Państwowej Inspekcji Pracy

- podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Na Kujawach i Pomorzu w 2017 roku wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosił 16 proc. W czasie epidemii koronawirusa wiele osób z orzeczeniem o niepełnosprawności straciło zatrudnienie.

Ocena: 0
Wyświetleń: 1319 Dodał(a): zibi2