efektum
Niepełnosprawni nie zaparkują w parkingu podziemnym na Piastowskiej 2020-08-20
Opolskie

- Osoba poruszająca się za pomocą chodzika lub wózka inwalidzkiego zmuszona jest korzystać z parkingu na powierzchni, na którym gdy znajduje się śnieg, często wózek lub chodzik ślizga się i nie jest łatwo - mówi Robert Kobylański. Niepełnosprawny mieszkaniec Nysy poprosił nas o interwencję w sprawie podziemnego parkingu na ulicy Piastowskiej, na którym nie zostały uwzględnione miejsca dla niepełnosprawnych.

Projekt miejsc nie uwzględnił
W lipcu 2019 roku oddano do użytku nowo wybudowany parking podziemny. Powiat nie wyznaczył nawet jednego miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej. - Uważam, że brak miejsca jest dość istotnym problemem. Z własnego doświadczenia wiem, że osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim potrzebuje szerszego miejsca parkingowego, by otworzyć drzwi na całą szerokość, swobodnie wysiąść z samochodu i wyciągnąć wózek. Dlaczego osoby niepełnosprawne mają mieć gorzej? A wystarczy tylko pomyśleć i stworzyć dwa takie miejsca parkingowe w pobliżu szybu windy. Czy to aż tak duży problem, by wyznaczyć miejsca o szerokości ok. 3,6 m? Ubolewam nad tym, że brakuje takich miejsc w podziemnym parkingu i wierzę, że ktoś zwróci uwagę na ten problem i wkrótce powstaną takie miejsca. Owszem, wybudowano windę, którą można wyjechać z parkingu, lecz osoba niepełnosprawna nie może swobodnie zaparkować tam swojego samochodu. Standardowe miejsca parkingowe są zbyt wąskie. Pozostawiając samochód na parkingu podziemnym w zimie nie narażamy się na fakt, że po powrocie będziemy musieli odśnieżać auto, z czym nie ukrywam, często mam problem - mówi Robert Kobylański.
Zostaw auto na zewnątrz
W tej sprawie skontaktowaliśmy się ze Starostwem Powiatowym w Nysie. - Z uwagi na specyfikę obiektu, dostęp komunikacyjny (winda osobowa, schody, wjazd/wyjazd o znacznym nachyleniu) oraz względy bezpieczeństwa (konieczność szybkiego opuszczenia garażu w przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia) podjęto decyzję o rezygnacji z wyznaczania w jego wnętrzu przedmiotowych miejsc. Zaznaczam jednocześnie, że takie miejsca zostały wyznaczona w wystarczającej liczbie w części naziemnej parkingu oraz na całym ciągu ulicy Piastowskiej - informuje Arkadiusz Jagieło, naczelnik wydziału drogownictwa.

Dlaczego powiat podczas projektowania parkingu nie uwzględnił osób niepełnosprawnych? Dlaczego osoby niepełnosprawne muszą czuć się gorsze? To właśnie na ich wygodzie powinien skupić się powiat.#

Ocena: 0
Wyświetleń: 779 Dodał(a): zibi2