efektum
Sport niepełnosprawnych. Najbardziej sprawni to… niepełnosprawni 2020-08-06
Warmińsko-mazurskie, Olsztyn

Wbrew pozorom pandemia nie zastopowała treningów i rywalizacji sportowej olsztynian w sporcie osób nie w pełni sprawnych. Samozaparciem w zwycięskiej walce z własną słabością i rywalami mogą zażenować wielu tzw. pełnosprawnych.

W Olsztynie działa w tym rodzaju sportowej rywalizacji kilka mocnych klubów i stowarzyszeń. To m.in.: Olsztyński Klub Sportowy Warmia i Mazury, Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy Niesłyszących Warmig, Warmińsko-Mazurska Federacja Sportu Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Warmińsko-Mazurskie. Ważną rolę w prowadzonej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych spełnia też Fundacja Centrum Zdrowia i Sportu przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego, której celem jest m.in. rehabilitacja zawodowa i społeczna inwalidów. Specjalizuje się m.in. w koszykówce na wózkach i w żeglarstwie. Z kolei Warmig to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy, klub w Polsce zajmujący się siatkówką osób głuchych. Ma na swoim koncie wiele tytułów mistrza kraju oraz jest zdobywcą licznych Pucharów Polski.

Najliczniejszym klubem osób niepełnosprawny w Olsztynie jest OKS W-M. Każdego roku trenuje w nim ponad ćwierć tysiąca osób. Jego reprezentanci to zwycięzcy i medaliści nie tylko najważniejszych zawodów krajowych, ale również igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata oraz Europy. Ta ważna organizacja społeczna prowadzi działalność od 1994 roku. Terenem jej działania jest Olsztyn i województwo warmińsko-mazurskie. Organizuje imprezy sportowe o zasięgu ponadregionalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Są to m.in. turnieje bowlingowe, szachowe, strzeleckie, warcabowe, brydża sportowego oraz wyścigi w kolarstwie tandemowym.

W imprezach tych uczestniczą inwalidzi wzroku z całego kraju. Najwybitniejsi zawodnicy w historii tego zasłużonego klubu to srebrni medaliści igrzysk paraolimpijskich w kolarstwie tandemowym - Krzysztof Kosikowski i Artur Korc, wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich w kolarstwie - Anna Harkowska oraz wielokrotny medalista mistrzostw świata oraz Europy w bowlingu i kręglach klasycznych - Mieczysław Kontrymowicz. Pandemia spowodowała, że przeprowadzanie wielu imprez w tym roku zostało wyhamowane. Dlatego pierwszy medal mistrzostw Polski 2020 dla Olsztyńskiego Klubu Sportowego Warmia i Mazury, pojawił się dopiero w czerwcu i był złoty! Zespół brydżystów: Bernard Olejnik, Waldemar Orłowski, Tomasz Stopierzyński i Ryszard Suder okazał się najlepszy podczas drużynowych mistrzostw Polski niewidomych i słabowidzących w Ustce.

Kolejne medale krajowego czempionatu zdobyli w Gostyniu olsztyńscy kręglarze. Mistrzem Polski został niezawodny Mieczysław Kontrymowicz, a wicemistrzem Stanisław Stopierzyński.


Ocena: 0
Wyświetleń: 753 Dodał(a): zibi2