efektum
Asystent 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. 80 mln zł na usługi asystenckie, realizowane przez organizacje 2020-07-29
Mazowieckie

Rusza kolejna edycja programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Tym razem, obok programu dla samorządów, będzie funkcjonować drugi, realizowany przez organizacje pozarządowe. Taką informację podała Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podczas konferencji prasowej 24 czerwca 2020 r.

- Dzisiaj chcemy się zatrzymać na programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”, tym razem dedykowanym organizacjom pozarządowym – mówiła minister Maląg. – Budżet tego programu to 80 milionów złotych. W stu procentach zostaną one przeznaczone na wsparcie potrzeb osób z niepełnosprawnością – tak, by w przestrzeni publicznej mogły one w miarę dobrze funkcjonować. Asystent będzie mógł pomagać w różnych sytuacjach życiowych. W dotarciu do lekarza, w zrobieniu zakupów itd.

Nie zginie ani złotówka

O szczegółach programu mówił Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, który o planach rządu dotyczących jego uruchomienia opowiadał podczas wideoczatu z Czytelnikami naszego portalu.

- Dożyliśmy czasów, gdy obywatel z niepełnosprawnością stał się prawdziwym obywatelem. Gdy nie jest jakimś anonimowym niepełnosprawnym – podkreślił Paweł Wdówik. – Ani jedna złotówka, która pierwotnie została przeznaczona na programy dla osób niepełnosprawnych, nie zmieniła swojego przeznaczenia. To, że w tej chwili możemy uruchomić program asystenta osobistego, który jest adresowany do organizacji pozarządowych, jest tego najlepszym dowodem – dodał, odnosząc się do medialnych doniesień mówiących o uszczupleniu nakładów na programy dotyczące opieki wytchnieniowej czy właśnie asystenta osobistego.

Program na miarę XXI wieku

Pełnomocnik podkreślił, że poprzez programy realizowane z Funduszu Solidarnościowego rząd Prawa i Sprawiedliwości wszedł w obszar, którym nikt wcześniej się w ten sposób nie zajmował.

- Widzimy, że jest potrzeba komplementarności i działań, które sprawią, że asystent osobisty będzie takim rozwiązaniem, jak w innych krajach – na miarę XXI wieku – które zwrócą osobie z niepełnosprawnością jej podmiotowość, godność i niezależność – mówił.

Paweł Wdówik poinformował też, że ta wersja programu będzie też różnić się od tych skierowanych do samorządów. Po pierwsze, z pomocy asystenta będą mogły korzystać także dzieci – co bardzo poprawi sytuację rodziców. Ponadto będzie możliwość zatrudnienia asystenta na 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

- Co ważne, osoba niepełnosprawna będzie miała decydujący wpływ na to, kto będzie jej asystentem – zaznaczył Pełnomocnik. – Może nawet zaproponować kogoś na to stanowisko. Oczywiście organizacja prowadząca usługi asystenckie będzie to weryfikować.

Paweł Wdówik dodał też, że środki przeznaczone na ten program umożliwią choćby to, że asystent będzie mógł pójść z osobą z niepełnosprawnością do kina lub teatru, nie martwiąc się o pieniądze na bilet.

Innowacyjność i partycypacja

Konferencja prasowa odbywała się w Ośrodku Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „Partnerzy”, kierowanego przez Stowarzyszenie „Otwarte drzwi”, które od lat wspiera w sposób bardzo kompleksowy osoby z różnymi niepełnosprawnościami.

- Ten program, skierowany do organizacji pozarządowych, to jest to nasze marzenie – mówiła Iwona Wojtczak-Grzesińska, reprezentująca stowarzyszenie. – To daje nam możliwość wykorzystania naszych innowacyjnych rozwiązań, wieloletnich doświadczeń. Jak również takiego etycznego aspektu naszej pracy.

Iwona Wojtczak-Grzesińska wskazała, że jej organizacja od lat prowadzi kompleksowe usługi asystenckie, a teraz jej doświadczenia będą mogły posłużyć większej liczbie osób.

- Potrzeba na różnych poziomach i w różnych formach wsparcia asystenckiego, bo na tym opiera się deinstytucjonalizacja systemu wsparcia, a ona jest niezbędnym elementem – podkreśliła. – Organizacje pozarządowe są w stanie wnieść i upowszechnić te rozwiązania, które gwarantują partycypację osób z niepełnosprawnością. Z radością podzielimy się tymi doświadczeniami.

Ocena: 0
Wyświetleń: 172 Dodał(a): zibi2
Komentarze