efektum
To ich codzienność, dlatego pomagają niepełnosprawnym 2020-06-24
Śląskie

- Czujemy się potrzebni, mamy wpływ na sprawy dotyczące niepełnosprawnych mieszkańców naszego powiatu - mówi Beata Krzych, pedagog specjalny i mama dziecka niepełnosprawnego, członek Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Właśnie rozpoczęła się kolejna kadencja ciała, które doradza władzom Powiatu Bielskiego.

- Są to reprezentanci tego środowiska: rodzice dzieci niepełnosprawnych, sami niepełnosprawni, ale też działający na rzecz niepełnosprawnych lub osoby zawodowo pracujące z nimi - mówi Katarzyna Olszyna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Rada składa się z 5 osób, a jej skład nie zmienił się w porównaniu do poprzedniej kadencji.

Beata Krzych, dla której będzie to druga kadencja dobrze ocenia współpracę z pracownikami starostwa. Rada opiniuje m.in. kwestie dofinansowań. - Dyskusje w samej radzie są gorące. Turnusy rehabilitacyjne są ważne, ale jako matka i jako nauczyciel dzieci głęboko upośledzonych wiem, że pieluchomajtki, ortezy, łóżka rehabilitacyjne, czy materace przeciwodleżynowe są niezbędne do codziennego funkcjonowania i godnego życia - mówi Beata Krzych.

Członkowie rady przyznają, że epidemia koronawirusa mocno odbiła się na życiu mieszkańców niepełnosprawnych, szczególnie tych z obniżoną odpornością. Nagle zostali odcięci od warsztatów i wyjazdów, to dla nich i ich rodzin trudna sytuacja.

Członkowie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych: Katarzyna Stanclik (rekomendowana przez samorząd gminy Bestwina), Beata Krzych (rekomendacja gminy Kozy), Helena Byrdy-Przybyła (rekomendacja gminy Szczyrk), Katarzyna Szkotak (rekomendowana przez stowarzyszenie "Wsparcie" z Czechowic-Dziedzic) oraz Jan Tarnawa (rekomendowany przez Polski Związek Niewidomych Koło Ziemskie Bielsko-Biała i gminę Szczyrk).
Ocena: 0
Wyświetleń: 230 Dodał(a): zibi2
Komentarze