efektum
Niezwykła wystawa w Muzeum Historii Katowic. Osoby niepełnosprawne w specjalnym hotelu 2020-06-17
Śląskie
Krzysztof Gołuch przez trzy lata fotografował osoby niepełnosprawne zatrudnione w specjalnie do tego celu stworzonym hotelu. Powstała niezwykła fotograficzna opowieść, w jaki sposób praca nadaje życiu człowieka cel. Ujmujące zdjęcia można oglądać w znajdującym się na Nikiszowcu Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic.

W znajdującym się na katowickim Nikiszowcu Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic można oglądać wystawę niezwykłych zdjęć autorstwa Krzysztofa Gołucha, artysty urodzonego w Rudzie Śląskiej, absolwenta Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, który zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową.

Gołuch przez trzy lata w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Katowicach fotografował osoby niepełnosprawne zatrudnione w specjalnie do tego celu stworzonym hotelu. Powstała niezwykła fotograficzna opowieść, w jaki sposób praca nadaje życiu człowieka cel.

- W wielu opracowaniach możemy spotkać się z określeniem- „śląski etos pracy”. Pracować na Śląsku musiał każdy, choć do niedawna funkcjonowali także ludzie niepełnosprawni, którzy pomimo chęci i zaangażowania nie mogli pracować. Wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie ze względu na swoje ograniczenia nie może wykonywać pracy zawodowej. Od kilu lat w Polsce, jak również i na Śląsku, powstają różnorodne miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą pracować - mówi o swoim projekcie Krzysztof Gołuch.

Jednymi z takich miejsc są Zakłady Aktywności Zawodowej jak na przykład św. Marcin w Katowicach, zatrudniający osoby niepełnosprawne. Zakład Aktywności Zawodowej, prowadzi hotel oraz świadczy usługi gastronomiczne. To miejsce, daje pracę, rehabilitację osobom niepełnosprawnym. Podjęcie pracy dla nich jest kolejnym etapem trudnej drogi, jaką muszą pokonać w swoim życiu, by normalnie żyć.

Wystawę można oglądać w Dziale Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic (ul. Rymarska 4) od wtorku do piątku od 10.00 do 18.00, a w weekendy i święta od 11.00 do 15.00.

https://dziennikzachodni.pl/niezwykla-wystawa-w-muzeum-historii-katowic-osoby-niepelnosprawne-w-specjalnym-hotelu/ga/c13-15023194/zd/43764698

Ocena: 0
Wyświetleń: 236 Dodał(a): zibi2
Komentarze