efektum
Niepełnosprawność na co dzień: Asystent osobisty wsparciem dla niepełnosprawnych 2020-06-15
Mazowieckie
Możliwość skorzystania z pomocy asystenta pozwala na uniknięcie stresu i może znacznie ułatwić niepełnosprawnym życie.

Każdy człowiek jest inny, jedni mają naturalny talent do szybkiego przyswajania wiedzy, inni są pasjonatami podróżowania, dla niektórych najważniejsza jest rodzina, z którą pragną spędzić jak najwięcej czasu, a jeszcze inni całkowicie poświęcają się pracy.
Nie inaczej ma się sprawa ze zdrowiem, jedni przez całe swoje życie wręcz nim tryskają i lekarza odwiedzają sporadycznie, są również tacy, dla których los nie jest tak łaskawy, a wizyty w gabinetach lekarskich stają się ich codziennością. Rodzaje niepełnosprawności też bywają różne, co wiąże się z wieloma ograniczeniami. Jedne sprawiają, że osoba z daną niepełnosprawnością jest przykuta do łóżka i wymaga całodobowej opieki, z kolei inny niepełnosprawny samodzielnie poruszający się na wózku z częścią wykonywanych codziennych czynności poradzi sobie sam.

Z której strony by nie spojrzeć to za każdym razem można dostrzec, że każda osoba niezależnie od rodzaju niepełnosprawności na wszelkie dostępne sposoby stara się być w miarę możliwości samodzielna. Jednak są bariery , do których pokonania pomimo najlepszych chęci niezbędny jest drugi człowiek, a przykład mogę podać z własnego „podwórka”. Otóż bez większych problemów dojdę na przystanek autobusowy i pojadę do centrum miasta, gdzie mam utarte szlaki, po których przy pomocy białej laski dotrę do części instytucji, sklepów, czy do pracy, jednak pomimo najlepszych chęci samodzielne dojście do Starostwa, Urzędu Skarbowego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy do szpitala jest nierealne i to właśnie wtedy bez kogoś kto mnie tam zaprowadzi się nie obejdzie.

Zarówno ja jak i inni niepełnosprawni najpewniej czujemy się, gdy pomocą służą nam najbliżsi, jednak nie zawsze mogą być przy nas, a są sprawy, których załatwienie wymaga pojawienia się danego niepełnosprawnego o określonej godzinie w wyznaczonym miejscu, np. w poradni na wizycie u specjalisty na którą czasami czeka się długie miesiące.

W Polsce jak i poza jej granicami rolę osoby wspierającej pełni osobisty asystent. Takie rozwiązanie umożliwia niepełnosprawnym samodzielne załatwienie ważnych spraw, zrobienie zakupów, czy pełne uczestnictwo w życiu kulturalnym.
Możliwość skorzystania z pomocy asystenta pozwala na uniknięcie stresu i może znacznie ułatwić niepełnosprawnym życie.

Tak jak w innych miastach tak i Cieszyński MOPS jest w trakcie realizacji programu mającego na celu umożliwienie niepełnosprawnym skorzystania z pomocy asystentów.

Ocena: 0
Wyświetleń: 231 Dodał(a): zibi2
Komentarze