efektum
Serwują „samodzielnie robioną kawusię”. Niepełnosprawni kelnerzy z Cafe Równik 2020-06-09
Dolnośląskie, Wrocław
To nie tylko miejsce, w którym można smacznie zjeść i wypić kawę. To przestrzeń, w której osoby niepełnosprawne uczą się kontaktów społecznych i funkcjonowania w „normalnym świecie”.

– Ten dzień był dla nas wyjątkowy, stresujący, po długiej dwumiesięcznej przerwie, ale daliśmy radę i mieliśmy motywację do działania – mówi na nagraniu zamieszczonym 2 czerwca na portalu społecznościowym Klaudia.

To jedna z pracownic Cafe Równik znajdującej się w modnej ostatnio dzielnicy Wrocławia – Nadodrzu, i pierwszy dzień pracy lokalu po luzowaniu obostrzeń związanych z pandemią.

Choć większość lokali gastronomicznych wznowiła swoją działalność 18 maja, ta nietypowa kawiarnia wystartowała ponownie z lekkim opóźnieniem. A to dlatego, że dla jej pracowników żadna czynność nie jest łatwa. Musieli się nauczyć dawnych umiejętności na nowo i nauczyć się nowych.

– Spotykaliśmy się przez prawie dwa tygodnie i dzień po dniu trenowaliśmy. Najpierw dezynfekcję klamek, potem stolików. Po drodze przypominaliśmy sobie, jak parzy się kawę, jak przyjmuje zamówienia. Dla naszej obsługi te dwa miesiące to bardzo długa przerwa. Z racji tego, że nie ćwiczyli tych umiejętności każdego dnia, po prostu je zapomnieli – tłumaczy prof. Małgorzata Młynarska, logopeda, językoznawca i opiekunka tego miejsca.

Kim są pracownicy Cafe Równik? To osoby z zespołem Downa, autyzmem oraz porażeniem mózgowym, które w kawiarnianej przestrzeni nie tylko pracują, ale też, a może przede wszystkim uczą się funkcjonować w świecie „normaliów”.

„To nie był żaden cud”

Jest ich 10. Prawie wszystkich z męskiej części ekipy prof. Młynarska zna od dziecka. – Gdy się dziś u nich składa zamówienie, gdy się z nimi przebywa albo rozmawia, trudno uwierzyć, że kiedy byli mali nie tylko nie mówili, ale też nie można było z nimi nawiązać kontaktu – wspomina.

https://tygodnik.tvp.pl/48360610/serwuja-samodzielnie-robiona-kawusie-niepelnosprawni-kelnerzy-z-cafe-rownik
Ocena: 0
Wyświetleń: 371 Dodał(a): zibi2
Komentarze