efektum
Czy czek turystyczny zastąpi bon 1000+ na wakacje? 2020-05-28
Mazowieckie

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nowym pomyśle rządu, dotyczącym dofinansowania do wyjazdów na wakacje w postaci bonu turystycznego 1000+ na wakacje. Pojawiła się jednak nowa propozycja ze strony opozycji, która mogłaby trafić do większej ilości osób. Czym się różni czek turystyczny od bonu turystycznego? O tym poniższy artykuł.

Dyskusje, dotyczące rządowego wsparcia dla wyjazdów wakacyjnych trwają w najlepsze. Wszystko na to wskazuje, że program wejdzie w życie lada chwila. Ma on na celu wsparcie kwotą 1000 zł na wakacyjny wyjazd w Polsce osób zatrudnionych na umowę o pracę i zarabiających mniej niż 5200 zł.

Jako, że program nie wszedł jeszcze w życie, ciągle trwają prace, mające go w pełni usprawnić. Zdania w tej kwestii są podzielone. W ostatnim czasie ze strony opozycji pojawiła się propozycja tzw. czeku turystycznego, który może okazać się lepszą formą dofinansowania dla każdego.

Czym jest czek turystyczny i jakie są jego założenia?

Z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową, wynika że czek o wartości 500 zł brutto przysługiwałby każdej osobie mieszkającej na stałe w Polsce, zatrudnionej na umowie o pracę. umowie cywilno-prawnej lub prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, niezależnie od wysokości przychodów.

Warto podkreślić, że zgodnie z założeniami czeku turystycznego, mogliby z niego korzystać również rolnicy, osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, emeryci renciści, niepełnosprawni, małżonkowie osób uprawnionych, dzieci, młodzież i studenci do 26 roku życia.

Czy ten pomysł wejdzie w życie? Raczej bardziej prawdopodobny jest scenariusz zaproponowany przez rząd Mateusza Morawieckiego. Na propozycję opozycji trzeba byłoby przeznaczyć o 11 mld złotych więcej niż na bon turystyczny 1000+.

Gdzie moglibyśmy wykorzystać czek turystyczny?

Zasada wykorzystania czeku jest podobna, jak w przypadku bonu. Można byłoby go wykorzystać na opłacenie pobytu we wszystkich kategoriach obiektów, legalnie działających na terytorium Polski. Taka forma dofinansowania przysługiwałaby raz w roku. Środki finansowe trafiałyby na konto online, które byłoby dostępne w formie aplikacji, za której utworzenie odpowiadałaby Polska Organizacja Turystyczna.

Różnice między bonem a czekiem

Jest kilka kwestii, którymi różnią się zaproponowane programy. W przypadku czeku całość finansowana byłaby z budżetu państwa. Bon zakłada 90% wkładu państwa i 10% pracodawcy.

Różnica występuje również w kwocie. Im większe gospodarstwo domowe, tym większa łączna wartość czeku - w przypadku rodziny 2+2 będzie to aż 2000 zł.

Mamy nadzieję, że wkrótce pojawi się więcej informacji na temat rządowego wsparcia wakacyjnych wyjazdów. Która opcja wejdzie w życie? Bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz związany z bonem turystycznym 1000+ na wakacje.https://www.nocowanie.pl/czy-czek-turystyczny-zastapi-bon-1000+-na-wakacje.html
Ocena: 0
Wyświetleń: 367 Dodał(a): zibi2
Komentarze