efektum
Praca zdalna stanie się standardem? „Skorzystają niepełnosprawni” 2020-05-27
Opolskie

Z obowiązkowej pracy zdalnej skorzystały osoby niepełnosprawne. Koronawirus wymusił dla nich korzystne rozwiązania – mówił w Radiu dla Ciebie dr hab. Paweł Kubicki ze Szkoły Głównej Handlowej. Gość audycji „Jest Sprawa” podkreślił, że praca w mieszkaniu pozwala m.in. zaoszczędzić czas na dojazdach do firmy.

– Całe środowisko osób z niepełnosprawnościami, które podkreśla, że dopiero jak reszta społeczeństwa zobaczyła pewne ograniczenia i była zmuszona, okazało się, że rzeczy, o które oni walczyli, czyli np. spotkania online, brak konieczności dojazdu, wysyłanie pewnych materiałów wcześniej, są możliwe – mówił dr hab. Paweł Kubicki.

Następnie dodał, że pomimo epidemii, większość Polaków nie zrezygnowała z tradycyjnej pracy. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na „Home office”.

– Większość Polaków nie ma szansy pracować zdalnie. Mówimy o około 2/5, czyli 40 procentach, które pracują zdalnie. Trochę więcej mężczyzn niż kobiet, co wiąże się też z podziałem obowiązków. Jest jednak sporo prac, które absolutnie zdalnie się nie przeniosą – mówił ekspert.

Z kolei Dagmara Seliga – terapeutka i psycholog – wskazała, że po epidemii wiele firm pozostanie w trybie pracy na odległość.

– Firmy idą w tym kierunku. Jest coraz większa otwartość na to, żeby tak było. Pracownik będzie wspólnie z szefem decydował czy to jest jeden dzień czy to są dwa dni w tygodniu, czy miesiącu. W każdym razie jest już taka gotowość, przynajmniej tej kadry zarządzającej, że dajemy pracownikom i razem z pracownikami ustalamy taką przestrzeń wyboru – tłumaczyła.

Przepisy dotyczące pracy zdalnej mają być usankcjonowanie w najnowszej nowelizacji ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej. W środę projektem ma zająć się sejm.

Źródło: RDC | Autor: Jerzy Chodorek/PL

https://www.rdc.pl/informacje/praca-zdalna-stanie-sie-standardem-korzystne-dla-osob-niepelnosprawnych/
Ocena: 0
Wyświetleń: 1258 Dodał(a): zibi2