efektum
Sport niepełnosprawnych. Medalista zimowych igrzysk paraolimpijskich Igor Sikorski promuje sport i szuka następców. Powstaje Sikorski TEAM 2020-04-04
Dolnośląskie
Medalista igrzysk paraolimpijskich w narciarstwie alpejskim Igor Sikorski rozpoczyna nowy projekt szkoleniowy. W ramach Sikorski TEAM niepełnosprawni będą mieli ułatwioną drogę do sportu na wysokim poziomie.

Sikorski to reprezentant Polski. W narciarstwie alpejskim na mono-ski (jazda w pozycji siedzącej) wywalczył brązowy medal na IO w Pjongczangu, ma też srebro z MŚ w Tarvisio i brąz z MŚ w Kranjskiej Gorze, wielokrotnie stawał na podium Pucharu Europy i Pucharu Świata. Teraz krakowianin pragnie podzielić się swoim doświadczeniem. Do udział w Sikorski TEAM zaprasza osoby niepełnosprawne, które chcą poważniej zainteresować się narciarstwem alpejskim.

- Chcemy aktywizować osoby niepełnosprawne, po wypadkach, pomagać im odbudować pewność siebie. W ten sposób możemy też znaleźć zawodnika, która będzie chciał poważniej zająć się sportem, może pójdzie w moje ślady - mówi Sikorski. - Sport paraolimpijski jest na bardzo wysokim poziomie, niewiele się różni od sportu pełnosprawnych. Ja przeszedłem tę drogę, wiem, co trzeba robić. Nie wystarczy tylko jeździć na nartach, trzeba zadbać o różne aspekty. A w tym teamie kontakt i praca ze specjalistami będą ułatwione.

Jak dodaje, w ruszające teraz przedsięwzięcie - oprócz niego - zaangażowani są: trener przygotowania motorycznego Marek Mroczek, trener narciarstwa alpejskiego Michał Kłusak (olimpijczyk z Pjongczangu), psycholog sportu Marzanna Herzig, life coach specjalizujący się w pracy z niepełnosprawnymi Maciej Pasowicz. Pierwsze zajęcia mogłyby się zacząć już w lecie - wakeboard (jako trening uzupełniający) w Krakowie i Sosnowcu (wiele zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju). Zimą byłaby już jazda na śniegu.

- Na razie jest to projekt, który skupia grupę osób chcących zrobić coś dobrego. Zapewne w przyszłości będzie miał bardziej sformalizowaną formę - mówi Sikorski. - Jeśli ktoś będzie poważnie zainteresowany i będzie dobrze rokował, skieruję do klubów, które mają większe możliwości finansowe. Trzeba ciężko pracować, także zainwestować w siebie. Ja się przekonałem, że przygoda jest warta poświęceń. W tym wszystkim ważny jest też "fun". Jeśli jest radość z jazdy, to wyniki same przychodzą.

https://gazetakrakowska.pl/sport-niepelnosprawnych-medalista-zimowych-igrzysk-paraolimpijskich-igor-sikorski-promuje-sport-i-szuka-nastepcow-powstaje/ar/c2-14898257

Ocena: 0
Wyświetleń: 515 Dodał(a): zibi2
Komentarze